Raport: Amerykańskie linie walczą o Kubę

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
07 marca 2016 08:37
2 komentarze
Dziesięć amerykańskich linii lotniczych złożyło wnioski o zezwolenie na wykonywanie regularnych połączeń na Kubę. Jest o co walczyć, bo to kierunek z olbrzymim potencjałem - ale nie wszyscy mogą liczyć na zezwolenie.
Reklama

Możliwość uruchomienia bezpośrednich, regularnych lotów pasażerskich ze Stanów Zjednoczonych i Kubą to efekt odwilży politycznej między Waszyngtonem i Hawaną. W grudniu ubiegłego roku władze obydwu państw doszły do wstępnego porozumienia o przywróceniu ruchu lotniczego po ponad półrocznej blokadzie.

Formalnie umowę sfinalizowano w lutym. Stany i Kuba zgodziły się na limit liczby lotów: 20 połączeń dziennie do Hawany i po 10 na dziewięć pozostałych międzynarodowych lotnisk na wyspie. Limit nie został przydzielony konkretnym liniom - ma się tym zająć amerykański Departament Transportu w oparciu o otrzymane od przewoźników wnioski. Termin na ich składanie minął w tym tygodniu.

Od początku spodziewano się, że wszystkie największe amerykańskie linie będą zaciekle walczyły o trasy. Ruch lotniczy między Kubą a Stanami Zjednoczonymi już teraz rozwija się bardzo szybko w formule czarterów lub rejsów przez Kanadę. Po uruchomieniu regularnych lotów spodziewany jest dalszy boom.


Wbrew pozorom, nie chodzi tylko o ruch etniczny. Ten może odgrywać ważną rolę na trasach na Florydę, jednak jest stosunkowo najmniej dochodowy. Duże znaczenie ma ruch turystyczny - kubańskie kurorty chętnie przyciągną więcej turystów z twardą, amerykańską walutą, a nie należą wcale do najtańszych (również ze względu na sztucznie sterowane kursy walut).

Największy potencjał tkwi jednak w ruchu biznesowym. Wraz z normalizacją stosunków kubańsko-amerykańskich i zniesieniem embarga spodziewany jest napływ amerykańskich inwestycji na Kubę.

Najwięcej tras chce otworzyć American Airlines

Linia lotnicza, która ma w Miami jeden ze swoich głównych hubów, chce uruchomić aż 21 lotów dziennie na Kubę. Prawie połowa z nich to trasy między Miami a Hawaną - linia chce latać na tej trasie aż 10 razy dziennie. Do stolicy Kuby spółka chce też latać codziennie z Charlotte, Dallas/Fort Worth i Los Angeles. American Airlines zaaplikował też o loty w niedziele z Los Angeles i w soboty z Chicago.

Przewoźnik planuje poza tym uruchomić loty z Miami do innych miast na Kubie: dwa razy dziennie do Santa Clary, Holguin i Varadero, a także raz dziennie do Camaguey i Cienfuegos.

Bardzo duże ambicje ma też linia jetBlue, która zawnioskowała o zezwolenia na 15 tras. Wśród nich są cztery loty dziennie do Hawany z Fort Lauderdale, po dwa do tego miasta z Tampy, Orlando i Nowego Jorku-JFK oraz po jednym z Boston i Newark. jetBlue chce też latać z Fort Lauderdale do Camaguey, Holguin i Santa Clary (po jednym locie dziennie).


Niskokosztowe linie Southwest planują 12 lotów dziennie: sześć z Fort Lauderdale do Hawany, po dwa z Tampy do Hawany i z Fort Lauderdale do Varadero oraz po jednym z Orlando do Hawany i z Fort Lauderdale do Santa Clary.

Wśród linii, które złożyły jeszcze wnioski o ponad 10 lotów dziennie, są regionalne linie lotnicze Silver Airways (nie pokazane na mapie), które chciałyby latać także między mniejszymi lotniskami. Przewoźnik zawnioskował m.in. o trasy Key West-Hawana, Jacksonville-Hawana, Fort Myers-Hawana, Fort Lauderdale-Cayo Coco czy Fort Lauderdale-Manzanillo.

Pozostałe duże linie lotnicze, w tym Delta Air Lines, United i Alaska Airlines, chcą latać na Kubę mniej niż 10 razy dziennie.

Będzie selekcja na trasie do Hawany

Łącznie amerykańskie linie złożyły wnioski o 52 loty dziennie na trasie do Hawany - limit na to połączenie wynosi 20 rotacji dziennie. To oznacza, że tylko co trzeci wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Nie wiadomo, jakie kryteria przyjmie amerykański Departament Transportu.

Z jednej strony może postawić na sprawiedliwy rozdział liczby zezwoleń między przewoźników - wtedy w stosunku do liczby wniosków najmniej zezwoleń otrzymałyby linie, które chcą najwięcej latać na Kubę.


Inna możliwość to kryterium geograficzne. Tutaj Departament Transportu może albo preferować stan Floryda (tam mieszka ogromna większość kubańskich uchodźców) albo wręcz przeciwnie, starać się zapobiegać skrzywieniu oferty na rzecz trasy Floryda-Kuba.

Trzecia opcja to przydzielenie konkretnych tras pojedynczym liniom. W ten sposób władze mogłyby np. przydzielić zezwolenie na trasę Miami-Hawana tylko jednej z czterech wnioskujących o nie linii (American Airlines, Eastern Airlines, Delta Air Lines, Frontier Airlines).

Szczególnie ciekawe jest to, jak Departament Transportu potraktuje wnioski Alaska Airlines (dwa loty dziennie z Los Angeles) i Eastern Airlines (lot dziennie z Miami). Dla tej pierwszej linii, skoncentrowanej na Ameryce Północno-Wschodniej, loty na Kubę najmniej pasują do modelu biznesowego. Z kolei Eastern Airlines to przewoźnik, który jest w fazie wznawiania lotów i na razie nie oferuje jeszcze połączeń.

Floryda dominuje

Aż 40 spośród 52 zawnioskowanych tras do Hawany ma startować z Florydy: 15 z Miami, 13 z Fort Lauderdale, a reszta z mniejszych lotnisk. Na lotniska poza stolicą Kuby przewoźnicy chcą latać niemal wyłącznie z Miami i Fort Lauderdale - Frontier Airlines planują jedynie po jednym locie tygodniowo z Chicago i Filadelfii.

Z kolei spośród lotnisk kubańskich poza Hawaną najpopularniejsze są Santa Clara (wnioski o minimum pięć lotów każdego dnia), Holguin (również pięć) i Varadero (co najmniej cztery). Największa konkurencja jest jednak o trasę z Miami do Camaguey, o którą walczą American Airlines, Eastern Airlines i Frontier Airlines.

fot. Dominik Sipinski
grafika Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

mietek 2016-03-09 10:34   
mietek - Profil mietek
Alaska Airlines jest skoncenrowana raczej na Ameryce północno zachodniej, a nie wschodniej:)
gość_65a9c 2016-03-07 23:05   
gość_65a9c - Profil gość_65a9c
Nic tylko się śpieszyć zanim Amerykanie zaorają Kubę i nie będzie już takiej Kuby jaką do tej pory pamiętamy! Polecamy tam wypad koniecznie! Szybko szybko zanim Kuba się zmieni! :)
Polecam tez nasza relację na zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama