NASA planuje ponaddźwiękowy samolot pasażerski

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
02 marca 2016 10:27
NASA ogłosiła plany budowy ponaddźwiękowego samolotu pasażerskiego i podpisała kontakt z firmą Lockheed Martin na wykonanie wstępnego projektu.
Reklama

- Nowy samolot mógłby być częścią eksperymentalnego programu X-Plane, którego celem byłoby uczynienie lotów bardziej ekologicznymi, bezpieczniejszymi i cichszymi. Wszystko to będzie szło w zgodzie z budowaniem szybciej latających maszyn i stworzeniem bardziej wydajnego systemu lotnictwa - powiedział Charles Bolden z NASA, cytowany w oficjalnym oświadczeniu agencji.

Zgodnie z umową, Lockheed będzie rozwijać technologię wytłumienia silników ponaddźwiękowych.

NASA przewiduje, że w zależności od dostępnych środków, pierwszy samolot przejdzie testy w locie w 2020 r.

Ostatnim latającym komercyjnie samolotem pasażerskim zdolnym rozwinąć prędkość ponaddźwiękową był Concorde. Po katastrofie maszyny tego typu na lotnisku Paryż-CDG, serii mniej i bardziej poważnych usterek oraz w związku z bardzo niską opłacalnością rejsów (wynikającą z gigantycznego zużycia paliwa i niewielu miejsc na pokładzie) ostatni lot komercyjny tego modelu odbył się 24 października 2003 r. w barwach British Airways. Po raz ostatni maszyna tego typu wzniosła się w powietrze 26 listopada 2003 r. w związku z ostatecznym przebazowaniem do Bristolu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama