×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


NASA planuje ponaddźwiękowy samolot pasażerski


NASA ogłosiła plany budowy ponaddźwiękowego samolotu pasażerskiego i podpisała kontakt z firmą Lockheed Martin na wykonanie wstępnego projektu.


Nowy samolot mógłby być częścią eksperymentalnego programu X-Plane, którego celem byłoby uczynienie lotów bardziej ekologicznymi, bezpieczniejszymi i cichszymi. Wszystko to będzie szło w zgodzie z budowaniem szybciej latających maszyn i stworzeniem bardziej wydajnego systemu lotnictwa - powiedział Charles Bolden z NASA, cytowany w oficjalnym oświadczeniu agencji.

Zgodnie z umową, Lockheed będzie rozwijać technologię wytłumienia silników ponaddźwiękowych. 

NASA przewiduje, że w zależności od dostępnych środków, pierwszy samolot przejdzie testy w locie w 2020 r. 

Ostatnim latającym komercyjnie samolotem pasażerskim zdolnym rozwinąć prędkość ponaddźwiękową był Concorde. Po katastrofie maszyny tego typu na lotnisku Paryż-CDG, serii mniej i bardziej poważnych usterek oraz w związku z bardzo niską opłacalnością rejsów (wynikającą z gigantycznego zużycia paliwa i niewielu miejsc na pokładzie) ostatni lot komercyjny tego modelu odbył się 24 października 2003 r. w barwach British Airways. Po raz ostatni maszyna tego typu wzniosła się w powietrze 26 listopada 2003 r. w związku z ostatecznym przebazowaniem do Bristolu. gość_2437e - Profil
gość_2437e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie