Komisja Europejska krytykuje wrocławskie opłaty

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
25 lutego 2016 21:32
7 komentarzy
Taryfa opłat lotniskowych na lotnisku we Wrocławiu jest sprzeczna z unijnymi zasadami - uznała Komisja Europejska. Administracja przesłała do Polski tzw. uzasadnioną opinię, następnym krokiem może być pozew do sądu europejskiego.
Reklama

Komisja Europejska uznała, że Wrocław dyskryminuje przewoźników latających na trasach unijnych w stosunku do tych, którzy oferują loty na trasach krajowych. Wynika to z tego, że port lotniczy oferuje 30-proc. zniżki od opłat za lądowanie na trasach o długości do 500 km. Komisja uznała, że w ten sposób wspiera loty krajowe. Taka dyskryminacja jest zakazana przez wspólnotowe przepisy - nakazują one w taki sposób traktować wszystkie połączenia w obrębie UE, niezależnie od tego, czy są krajowe czy międzynarodowe.

Władze portu lotniczego w rozmowie z PAP-em wskazują jednak, że to argument błędny, bo w promieniu 500 km znajduje się też m.in. Praga, Wiedeń czy Berlin.

Uzasadniona opinia to pierwszy etap procedury zmierzającej do ukarania państw członkowskich za naruszenie prawa unijnego. Komisja przesłała ją do władz Polski, bo lotnisko we Wrocławiu jest spółką publiczną (udziałowcami są miasto, województwo i państwowy PPL). Teraz władze portu lotniczego mają dwa miesiące na zmianę taryfy.

Jeśli do tego nie dojdzie, Komisja może skierować pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE. To nie jest jednoznaczne z karą dla Polski - pozwane państwa mają prawo do sprawiedliwego procesu i Komisja nie zawsze wygrywa.

Mimo to władze lotniska we Wrocławiu pracują już nad nowymi opłatami. Nie ma to związku z zastrzeżeniami Komisji - spółka podkreśla w komunikacie przesłanym PAP-owi, że nie poczuwa się do naruszenia prawa unijnego. Jednak w związku z rozbudową infrastruktury konieczne będą podwyżki, a nowy cennik ma wejść w życie jeszcze w tym roku.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9ef86 2016-03-01 13:47   
gość_9ef86 - Profil gość_9ef86
"nakazują one w taki sposób traktować wszystkie połączenia w obrębie UE" to bardzo ciekawe... proponuję komisji sięgnąć do wielu taryf lotnisk niemieckich, francuskich czy hiszpańskich i podyskutować wtedy ;]
gość_2b7ba 2016-02-26 11:25   
gość_2b7ba - Profil gość_2b7ba
Glownie pewnie pod kątem WMI tak zrobili, bo przecież wiadomo, że nie uruchomią lotów do PRG czy BER. A jak podniosą stawki to już w ogóle o nowych połączeniach można zapomnieć
garcba 2016-02-26 09:46   
garcba - Profil garcba
@wroord, @gość_8676c, Dzięki za linki ;)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama