×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Przełomowe zamówienie bombardierów CSeries


Air Canada może zamówić do 75 samolotów bombardier CSeries. Producent i przewoźnik poinformowali dziś (17.2) o podpisaniu porozumienia, które zakłada zawarcie kontraktu na sprzedaż 45 odrzutowców w wersji CS300 wraz z 30 opcjami zakupu.


Po raz ostatni Bombardier podpisał umowę na sprzedaż odrzutowców z rodziny CSeries we wrześniu 2014 r. - zamówienie złożył wtedy australijski fundusz Macquarie AirFinance. Od tego czasu kanadyjski producent borykał się z problemami. Słaba sprzedaż zagroziła nawet finansowej stabilności projektu. Aby uratować produkcję, spółkę dokapitalizował rząd prowincji Quebec.

Do tej pory Bombardier zebrał 243 potwierdzone zamówienia na samoloty CSeries i 162 opcje, ale żaden z tych kontraktów nie został zawarty z firmami z rodzimego rynku kanadyjskiego. Dlatego zamówienie od Air Canada jest ważne zarówno finansowo, jak i symbolicznie. 

Linie Air Canada zadeklarowały chęć zakupu 45 samolotów w większym wariancie CS300, choć przewoźnik zastrzegł możliwość konwersji części tego zamówienia na mniejsze samoloty CS100. Kolejne 30 maszyn to opcje na zakup. Kontrakt jest wart 3,8 mld dol. amerykańskich zgodnie z cenami katalogowymi. To element planu odnowienia floty Air Canada, który obejmuje również zakup samolotów boeing 737 MAX


Dostawy CSeries dla Air Canada mają rozpocząć się w 2019 r. i potrwają do 2022 r. Samoloty te zastąpią we flocie linii embraery E190. 

Bombardier CSeries to najnowszy produkt kanadyjskiego producenta. Jest to dwusilnikowy, wąskokadłubowy samolot odrzutowy średniego zasięgu. Rodzina nowych maszyn została podzielona na dwa modele: CS100 oraz CS300, które zabiorą na pokład kolejno od 110/120 do 145/160 pasażerów. Dostawa pierwszego CS100 zaplanowana jest na w drugim kwartale 2016 r. do linii SWISS.

Bombardier mocno zabiega o nowe kontrakty także w Stanach Zjednoczonych. Niewykluczone, że na zakup CSeries zdecydują się linie United oraz Delta Air Lines. 

fot. Bombardiergość_d7b69 - Profil
gość_d7b69
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie