×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Norwegian znów z zyskiem


Po jednym roku strat linie Norwegian znów przyniosły zysk netto. Przewoźnik w 2015 r. zarobił na czysto 246,2 mln koron norweskich (ok. 112 mln zł). Przychody operacyjne spółki wzrosły aż o 15 proc., dwukrotnie szybciej niż liczba pasażerów.


W ubiegłym roku Norwegian zanotował stratę netto po raz pierwszy od ośmiu lat. Jednak spółka szybko wróciła do rentowności, którą napędzał rozwój połączeń długodystansowych.

W 2015 r. przychody Norwegiana wyniosły 22,49 mld koron, o niemal 3 mld więcej niż rok wcześniej. Wynik EBITDA wyniósł 1,48 mld koron wobec -662,4 mln rok temu. 

Przychody linii rosły dwukrotnie szybciej niż ruch lotniczy - liczba pasażerów wzrosła tylko o 7 proc. do 25,75 mln osób. Poprawiło się jednak średnie wypełnienie. Wskaźnik ten wzrósł do 86 proc. wobec 81 proc. rok temu. Z uwagi na rozwój połączeń długodystansowych o 5 proc. do ponad 1,4 tys. km wzrosła średnia długość odcinka lotu linii Norwegian. 

Aż o 8 proc. wzrósł przychód jednostkowych (RASK) - wyniósł on 0,38 korony. Koszty jednostkowe spadły równocześnie o 1 proc. do 0,42 korony. Po odliczeniu paliwa koszt jednostkowy wyniósł 0,31 korony i był o 9 proc. wyższy niż rok wcześniej. Na każdego pasażera przypadało średnio 129 koron przychodu ze sprzedaży usług dodatkowych. 

Łączne wydatki na paliwo spadły aż o 18 proc. do 5,18 mld koron. Koszty pracy, druga co do wielkości pozycja kosztowa linii, wzrosły o 7 proc. do 3,43 mld koron, a wydatki na opłaty lotniskowe i związane z kontrolą ruchu lotniczego zwiększyły się o 8 proc. do 2,95 mld.

Norwegian wydał w 2015 r. aż o 20 proc. więcej na leasing samolotów. Wydatki na ten cel sięgnęły 2,21 mld koron. 


Reklama


Booking.com
gość_18def - Profil
gość_18def
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie