×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Statystyki 2015: Średniaki uciekają Chopinowi


Średniej wielkości lotniska w Europie, obsługujące rocznie od 10 do 20 mln pasażerów, urosły w zeszłym roku o 7,9 proc. Lotnisko Chopina z przyrostem wynoszącym 5,8 proc. znalazło się poniżej średniej.


W gronie lotnisk obsługujących rocznie 10-20 mln pasażerów najszybciej rozwijało się w ubiegłym roku lotnisko Moskwa-Wnukowo. Mimo pogłębiającego się kryzysu ekonomicznego w Rosji, Wnukowo ma świetne rezultaty, bo to baza niskokosztowej linii należącej do Aerofłotu - Pobiedy. Spółka ta dynamicznie się rozwija, a to przełożyło się na wzrost aż o 24,2 proc. do 15,82 mln pasażerów. Dla porównania, wszystkie lotniska w aglomeracji moskiewskiej liczone razem zanotowały spadek o ponad 10 proc. Jednak w tym roku Wnukowo będzie miało problem, by powtórzyć tak dobry wynik przez utratę linii Transaero (zbankrutowała) oraz wolniejszy rozwój Pobiedy.

Spośród lotnisk na terenie Unii Europejskich bezkonkurencyjne były Ateny, które odprawiły 18,09 mln pasażerów, czyli o 19 proc. więcej niż rok wcześniej. Na trzecim miejscu znalazło się lotnisko Londyn-Luton. Odprawiono tam 12,26 mln podróżnych, czyli aż o 17 proc. więcej niż w 2014 r.


Dwucyfrowe wzrosty zanotowały jeszcze dwa tureckie lotniska należące do TAV Group: w Ankarze (o 11,9 proc. do 12,33 mln pasażerów) i Izmirze (o 11 proc. do 12,14 mln). O 10,9 proc. wzrósł ruch w Lizbonie, która dzięki temu minimalnie przekroczyła próg 20 mln pasażerów (ruch wyniósł 20,11 mln osób). 

Średni wzrost dla całej grupy lotnisk wyniósł 7,9 proc. Najbliżej tego wyniku znalazła się czeska Praga. 

Warszawskie Lotnisko Chopina znalazło się nieco poniżej średniej. W podobym tempie (5-6 proc.) rósł ruch w portach lotniczych w Hamburgu i Alicante. 

Wolniej niż lotnisko w stolicy Polski rozwijały się w zeszłym roku m.in. Helsinki, Genewa, Gran Canaria czy Nicea. 

Spośród lotnisk odprawiających od 10 do 20 mln pasażerów w ubiegłym roku straty zanotowały tylko dwa: Mediolan-Malpensa (-1,4 proc. pasażerów do 18,58 mln) i Sankt Petersburg (-5,4 proc. do 13,5 mln). 

grafika Pasazer.com


Reklama


Booking.com
gość_ebb7f - Profil
gość_ebb7f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie