×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Aerofłot uratuje budżet Rosji?


Państwowe linie lotnicze Aerofłot znalazły się na liście rosyjskich przedsiębiorstw przeznaczonych do prywatyzacji. W ten sposób rząd w Moskwie chce ratować budżet.


Sytuacja ekonomiczna w Rosji jest fatalna - w ubiegłym roku PKB kraju spadł o 3,9 proc., w tym roku recesja ma wynieść 0,6-0,8 proc. Inflacja wciąż jest dwucyfrowa, a realne płace są niższe niż w 2005 r. Powodem tego kryzysu są z jednej strony niskie ceny ropy i gazu, podstawowych dóbr eksportowych Rosji, a z drugiej sankcje nałożone przez Europę i Stany Zjednoczone.

Aby skompensować spadek przychodów budżetowych, szacowanych na 10 proc., rząd w Moskwie planuje wyprzedaż spółek państwowych. Na rynek mają zgodnie z planem trafić akcje warte łącznie 33 mld rubli (1,7 mld zł). Jeśli pojawi się taka potrzeba, Moskwa jest gotowa na jeszcze większą wyprzedaż, któa miałaby przynieść nawet bilion rubli. 

Wśród spółek przeznaczonych na sprzedaż, obok m.in. Rosnieftu, Rostelekomu, kolei RŻD, banku VTB i armatora Sovkomfłot, znalazł się też państwowy przewoźnik lotniczy Aerofłot. 

Aerofłot jest wprawdzie notowany na moskiewskiej giełdzie, ale większościowym udziałowcem jest państwo. Federalna Agencja Zarządzania Własnością Państwową ma 51,17 proc. akcji, a kolejne 1,51 proc. należy do państwowej firmy Rostech. W 2014 r. spółka straciła 17,1 mld rubli przy przychodach równych 319,8 mld rubli. Wynik operacyjny był jednak dodatni i wyniósł 11,3 mld rubli. W 2013 r. spółka miała 7,3 mld rubli zysku netto, 19 mld zysku operacyjnego i 291 mld przychodu. 


Reklama


Booking.com
gość_ebb7f - Profil
gość_ebb7f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie