Modlin z mniejszą stratą w 2015 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
04 lutego 2016 08:21
10 komentarzy
Port lotniczy w Modlinie zanotował w ubiegłym roku ok. 5 mln zł straty netto. To o połowę mniej niż zakładał plan. Na poziomie wyniku operacyjnego EBITDA lotnisko zarobiło 16,2 mln zł.
Reklama

- W zeszłym roku mieliśmy już regularne zyski miesięczne na poziomie EBITDA - podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami Marcin Danił, wiceprezes lotniska w Modlinie.

Wynik EBITDA to zarobek przed odliczeniem nakładów inwestycyjnych, opodatkowania, deprecjacji i amortyzacji. Ten wskaźnik pokazuje, jaki jest wynik spółki na bieżącej działalności operacyjnej. Danił zwraca uwagę, że wynik netto dla Modlina jest niższy niż EBITDA z uwagi przede wszystkim na inwestycje i amortyzację.

W tym roku lotnisko będzie nadal na minusie na poziomie netto. Plan zakłada 2-3 mln zł straty netto. W 2017 r. spółka ma już zarobić na czysto.

Danił zwraca uwagę, że w branży lotniczej to rzadkie osiągnięcie, by już po pięciu latach od uruchomienia spółka przynosiła zyski netto. Dodaje, że na poziomie EBITDA zyski będą coraz lepsze, a wynik netto będzie się poprawiał mimo coraz wyższych nakładów na amortyzację.

W ubiegłym roku port lotniczy w Modlinie obsłużył 2,59 mln pasażerów. Zwykle za próg rentowności lotniska przyjmuje się ruch na poziomie 1-1,5 mln osób rocznie, jednak dla lotnisk zdominowanych przez linie niskokosztowe wartość ta zwykle rośnie. Budowa lotniska w Modlinie kosztowała ponad 330 mln zł.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mietek 2016-02-05 15:08   
mietek - Profil mietek
@adam7691: a słyszałeś kiedyś o biznes planie? Twoje założenia są słuszne ale gdyby na na WMI dało się zarabiać od 1 roku to by już istniało od bardzo dawna. Według tego planu zysk netto ma być w 2017 więc trzeba by się wstrzymać do końca tego roku.
misiok 2016-02-05 13:54   
misiok - Profil misiok
adam7691 - proponuję trochę doszkolić się w podstawach rachunkowości zanim zaczniesz się wypowiadać na temat rachunku zysku i strat. Bo lepsza jest papierowa strata jak w wypadku WMI niż papierowy zysk jaki obiecywał zarząd LOT-u.
gość_a30ab 2016-02-05 09:40   
gość_a30ab - Profil gość_a30ab
Nie jestem wielki fanem WMI ale z tego co wiadomo, FR nie ma zawartych ani z WMI ani z samorządem Woj. Mazowieckiego żadnych umów marketingowych, które należy uznać za dopłaty bezpośrednie. Takie umowy z LCC w Polsce na 100% mają: KRK, GDN, KTW, RZE, BZG, LUZ, RDO, SZY. Jedyną zachętą do latania do WMI jest progresywny cennik opłaty pasażerskiej, gdzie przy obecnej ilości pasażerów FR płaci stawkę 9zł. Moim zdaniem jest to stanowczo za mało i psuje konkurencję ale dla porównania warto dać następujący przykład: W6 płaci w LUZ 4,20zł opłaty pasażerskiej.
PS
Ciekaw jestem ile podatków lokalnych oraz do budżetu centralnego rocznie płaci WMI, ostawiam, że będzie to znacznie więcej niż 5mln zł.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama