×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Iran Air kupi do 40 ATR-ów


Irańskie państwowe linie lotnicze podpisały umowę na kupno 20 turbośmigłowych ATR-ów 72-600 wraz z kolejnymi 20 opcjami na zakup. To efekt zniesienia sankcji na Iran i wizyty prezydenta Hasana Rouhaniego we Francji i Włoszech.Kontrakt może być warty, zgodnie z cenami katalogowymi, do miliarda euro. Producent nie ujawnił, kiedy nastąpią dostawy samolotów. 

ATR 72-600 to najnowsza generacja popularnego turbośmigłowca. Samolot mieści w zależności od konfiguracji maksymalnie od 68 do 78 pasażerów i ma zasięg z pełnym ładunkiem wynoszący 1,7 tys. km. 

Iran Air obecnie nie posiada we flocie żadnych samolotów turbośmigłowych. Połączenia regionalne o niskim popycie są obsługiwane głównie przez wysłużone odrzutowe fokkery 100. ATR-y 72 we flocie ma jednak spółka Iran Aseman Airlines.

//www.pasazer.com/img/images/normal/Iran-Air-ATR.jpg
Zakup nowych samolotów przez irańskiego przewoźnika jest możliwy po tym, jak zniesiona została część sankcji nałożonych na Iran w związku z programem nuklearnym prowadzonym przez ten kraj. To już drugi duży kontrakt podpisany przez Iran Air - tydzień temu linia zamówiła 118 airbusów, w tym 12 modeli A380. 

Na zniesieniu sankcji korzystają na razie przede wszystkim firmy francuskie i włoskie (ATR to spółka należąca do Airbusa i włoskiej spółki Finnmeccanica). Te dwa państwa odwiedził w ubiegłym tygodniu podczas pierwszej od dawna wizyty w Europie prezydent Iranu, Hasan Rouhani. Wizyta przyniosła także kontrakty pozalotnicze: włoski Saipem zmodernizuje irańskie zakłady petrochemiczne i rafinerie, francuski Alstom dostarczy pociągi, a Aeroports de Paris zmodernizują i rozbudują teherańskie lotnisko im. Imama Chomeiniego. 

Patrick de Castelbajac, dyrektor wykonawczy ATR-a, podkreślił, że kontrakt nie byłby możliwy bez zaangażowania władz państwowych Francji i Włoch.

Fot. ATRgość_80d62 - Profil
gość_80d62
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie