×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Boeing zwiększa produkcję B737, zmniejsza B777


Duży popyt na maszyny wąskokadłubowe Boeinga zmusza jego producenta do zwiększenia montażu B737. Natomiast w programie B777 spodziewany jest spadek produkcji.


Program B737

Boeing planuje kolejne zwiększenie produkcji najsłynniejszego modelu samolotu pasażerskiego - B737 z obecnych 42 do 47 maszyn w 2017 r. Natomiast w 2018 r. ich produkcja wzrośnie do 52 maszyn w miesiącu, a w 2019 r. osiągnie poziom aż 57 samolotów miesięcznie.

Amerykański producent chce także zbudować kolejną linię montażu końcowego Renton (wizualizacja poniżej). Według najnowszych informacji budowa nowego kompleksu ma się rozpocząć w tym roku.


Zwiększenie liczby montowanych samolotów B737 nie jest spowodowane tylko i wyłącznie zapotrzebowaniem rynku. Jest to również odpowiedź na wzrost produkcji samolotów konkurenta z rodziny A320. Airbus zwiększył montaż z 40 do 45 maszyn miesięcznie w maju 2013 roku, a obecnie montuje 48 samolotów w miesiącu. Kolejne jest planowane na najbliższe lata. Producent z Tuluzy chce produkować aż 60 maszyn w miesiącu.

Program B777

Od września 2014 produkowanych jest 8,3 B777 w miesiącu. Obecnie Boeing poinformował, że w przyszłym roku zmniejszy tempo produkcji do siedmiu maszyn B777 miesięcznie.

- Zmniejszymy tempo produkcji do siedmiu samolotów miesięcznie, ponieważ obecnie program powoli przechodzi w stan przejściowy pomiędzy obecnie produkowaną wersją a B777X - czytamy w oświadczeniu Boeinga.

Zwiększenie montowanych maszyn z rodziny B777 spodziewane jest dopiero po pełnym przejściu na produkcję B777X.

W ostatnich dniach Boeing podjął decyzję o zmniejszeniu B747 - czyli najsłynniejszej ikony producenta z Everett.


Rynek za bardzo nasycony?

Według wielu analityków rynku lotniczego podkreśla, że Airbus i Boeing tak naprawdę nie wiedzą dokładnie co będzie się działo za kilka lub kilkanaście lat na rynku samolotów wąskokadłubowych. Prognozy mogą wyglądać bardzo optymistycznie jednak zostaną zweryfikowane przez sytuację gospodarczą w danym roku. Montaż 50/60 maszyn jest możliwy na tzw. górce zamówień, natomiast na pewno nie utrzyma się w  długoterminowej perspektywie.

Fot. Boeing Mediagość_94424 - Profil
gość_94424
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie