Statystyki 2015: W Europie Stambuł goni Heathrow

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
30 stycznia 2016 11:40
15 komentarzy
Zmiany w czołówce największych lotnisk w Europie. Stambuł przegonił już Frankfurt i po raz pierwszy w historii znalazł się na podium. Heathrow wciąż utrzymuje pozycję lidera, ale rośnie najwolniej spośród europejskich megalotnisk.
Reklama

Port Lotniczy im. Ataturka w Stambule pokonał w 2015 r. frankfurckie lotnisko. Tym samym stał się trzecim co do wielkości lotniskiem w Europie pod względem liczby odprawionych pasażerów. Londyńskie Heathrow wciąż utrzymuje swoją pozycję lidera z wyraźną, niemal 10-milionową przewagą. Ale ma najwolniejsze tempo wzrostu i wobec przedłużającego się procesu podejmowania decyzji o rozbudowie może czuć się zagrożone.


W europejskiej czołowej piątce niezmiennie znajdują się następujące lotniska: Londyn-Heathrow, Paryż-CDG, Stambuł, Frankfurt oraz Amsterdam. Każde z lotnisk zbudowało swoją pozycję jako hub jednej z największych linii świata: odpowiednio to British Airways, Air France, Turkish Airlines, Lufthansa oraz KLM.

Portal anna.aero obliczył, że w porównaniu z 2007 r. lotnisko Ataturka zanotowało ponad 164 proc. wzrost liczby podróżnych, Amsterdam - 22 proc., Frankfurt - 13 proc., a Londyn oraz Paryż po ok. 10 proc.

Imponująca dynamika tureckiego lotniska wskazuje, że w przeciągu dwóch lat może ono dogonić Paryż. Do tego w Stambule wkrótce powstanie nowe lotnisko, zdolne obsłużyć do 90 mln podróżnych rocznie w pierwszej fazie inwestycji. W przyszłości to właśnie Stambuł zapewne będzie największym europejskim lotniskiem, a ambicje władz Turcji są większe - chcą zbudować największe lotnisko na świecie.

Heathrow wciąż na pierwszym miejscu

W 2015 r. londyńskie lotnisko obsłużyło prawie 75 mln podróżnych, co stanowi wzrost o 2,2 proc. w porównaniu do 2014 r.


Z największego lotniska Europy linie lotnicze oferują obecnie trasy na 160 kierunkach, czyli tyle samo, co w sezonie zimowym 2014-2015. W analogicznym okresie na przełomie 2013-2014 dostępne były trzy połączenia więcej.

Pod względem przewoźników operujących w sezonie zimowym Heathrow jest bardzo stabilne. Lotnisko straciło loty linii Transaero Airlines (zbankrutowały) oraz US Airways (połączyły się z American Airlines), za to zdobyło Eurowings oraz Vietnam Airlines. Z lotniska lata obecnie 79 przewoźników.

W Paryżu więcej kierunków i przewoźników

W 2015 r. z lotniska skorzystało 65,8 mln podróżnych, co stanowi wzrost o 3,1 proc. w porównaniu do 2014 r.

Pod względem liczby przewoźników Paryż, w którym przybyło 4 przewoźników, wypadł najlepiej spośród czołówki. Łącznie liczba wszystkich linii wynosi 101. Lotnisko straciło połączenia linii Air Armenia, Air Lituanica, Darwin Airline, Malaysia Airlines, Mauritanian Airlines International, Syphax Airlines, US Airways oraz Yemenia Airways. Zyskało za to Air Astana, Air Madagascar, Atlasglobal, bmi regional, EC Air, Eurowings, Georgian Airways, Iberia, Jetairfly, Tassili Airlines, Tunisair i Turkmenistan Airlines.


Ze lotniska im. Charlesa de Gaulle'a dostępne są obecnie 224 kierunki. To wzrost o cztery w porównaniu do sezonu zimowego 2014 r. oraz o dziewięć w porównaniu do 2013 r.

Stambuł na podium

Lotnisko w zeszłym roku obsłużyło 61,3 mln pasażerów. Rośnie ono najszybciej z czołówki - w ubiegłym roku liczba pasażerów wzrosła o 7,1 proc.


W Stambule bilans liczby przewoźników był już jednak ujemny. Lotnisko zyskało Al-Naser Airlines, Avia Traffic Company, Kuwait Airways, Meraj Air oraz Turkmenistan Airlines. Jednak straciło Adria Airways, FlexFlight, Iran Aseman Airlines, Malaysia Airlines, Taban Air, Tajikistan Airlines i Transaero Airlines. Obecnie lata stamtąd 55 przewoźników, co oznacza spadek o dwie linie lotnicze w porównaniu do sezonu zimowego 2014-2015.

Lepiej wygląda liczba kierunków - jest ich teraz 262. Od zeszłego sezonu zimowego liczba połączeń wzrosła o 19, w porównaniu do sezonu zimowego 2013 r. przybyło łącznie 36 kierunków.

Frankfurt spadł na czwarte miejsce

Największe lotnisko w Niemczech spadło na czwarte miejsce z wynikiem 61 mln podróżnych, który oznacza wzrost o 2,5 proc. w stosunku do 2014 r.


Do Frankfurtu lata obecnie 85 linii lotniczych, w poprzednim sezonie zimowym było ich 91. Lotnisko straciło loty Air Armenia, Air Dolomiti, Germania, Luxair, Malaysia Airlines, Transaero Airlines oraz US Airways. Zyskało natomiast tylko Air Arabia Maroc.

Spadła także liczba oferowanych kierunków - jest ich 226. W sezonie zimowym 2014-2015 było ich 230, zaś rok wcześniej - 229.

Stabilnie w Amsterdamie

Liczba pasażerów na głównym lotnisku w Holandii wzrosła 6 proc. do poziomu 58,3 mln.


Amsterdam przyciągnął w tym sezonie Air Canada, American Airlines, Atlasglobal, Qatar Airways, Ryanaira, WOW air oraz Xiamen Airlines. Stracił za to Air Lituanica, Darwin Airline, Estonian Air, Eurolot, FlexFlight, Jetairfly, Malaysia Airlines oraz US Airways. Bilans jest bez zmian: z Amsterdamu lata teraz 75 linii, tyle samo co rok temu.

Liczba dostępnych kierunków na sezon zimowy 2015-2016 jest o pięć wyższa w porównaniu do poprzedniego sezonu. W okresie zimowym 2013-2014 miast, do których można było polecieć z Holandii było 212.

Bez zmian na miejscach 6-10.

W dziesiątce portów, które obsłużyły największą liczbę podróżnych w 2015 r. znajdują się jeszcze Madryt, Monachium, Rzym Fiumicino, Londyn Gatwick oraz Barcelona El-Prat. Zajmują te same miejsca, co przed rokiem.

Madryt zakończył 2015 r. z wynikiem 46,8 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 11,9 proc. w stosunku do 2014 r. Była to najwyższa dynamika spośród czołowych dziesięciu lotnisk). Następne było Monachium z wynikiem prawie 41 mln podróżnych i wzrostem w wysokości 3,2 proc. Ósma lokata należy do Rzymu Fiumicino. To włoskie lotnisko odprawiło 40,5 mln pasażerów i zanotowało wzrost równy 4,8 proc. Dziewiąty był Londyn Gatwick, którego statystyki 40,3 mln pasażerów i wzrost na poziomie 5,7 proc. Dziesiątym portem w tym rankingu była Barcelona El-Prat. Z tego hiszpańskiego lotniska skorzystało 39,7 mln osób, czyli o 5,7 proc. więcej niż w 2014 r.

Warszawa wśród największych europejskich lotnisk znajduje się na 42. miejscu, za Niceą, Pragą, Izmirem i Londynem Luton. W 2014 r. stołeczne lotnisko znajdowało się na 41. miejscu - wyprzedziło je dynamicznie rozwijające się Luton, które w ubiegłym roku zanotowało rekordową liczbę pasażerów i wzrost o niemal 20 proc.

Podsumowania statystyczne 2015 r.:


fot. Dominik Sipinski, TAV Airports, Schiphol Group
grafika Dominik Sipinski/Pasazer.com
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c39fd 2016-02-02 15:31   
gość_c39fd - Profil gość_c39fd
Affinitor: conajmniej czy co najmniej ?

"Lot powinien latać nawet z Wąchocka do conajmniej 15 innych miast"
zobacz link
mietek 2016-02-02 14:29   
mietek - Profil mietek
CDG zyskał Iberię i Tunis Air? Chyba chodzi o jakieś nowe połączenia z miast innych niż Madryt i Tunis, bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że Iberia wcześniej nie latała z Madrytu do CDG. LHR jak zbuduje 3 pas to odskoczy i długo będzie poza zasięgiem IST. Już teraz sloty na LHR są na wagę złota.
Kelo 2016-02-01 22:02   
Kelo - Profil Kelo
Czyli wojujący DXB pokonał nie tylko LHR ale i LAX (które miały niemalże identyczne wyniki po 74,9mln) Ciekawe czy HND się obroniło w tym roku jeszcze ^^
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama