MRJ: Zmiany konstrukcyjne. Mniej foteli

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
27 stycznia 2016 07:26
Mitsubishi Regional Jet (MRJ) wzmocni konstrukcję w swoich nowych samolotach regionalnych. Producent zmienił również konfigurację pokładu, na którym będzie mniej foteli.
Reklama
Japoński producent w ciągu najbliższych dwóch miesięcy wzmocni płatowiec MRJ-ta, a także zaktualizuje oprogramowanie dla awioniki, systemów sterowania oraz sterowników silnika. Dane zebrane ze statycznych testów wytrzymałościowych wskazały na konieczność modyfikacji kadłuba. Część prac obejmuje wzmocnienie skrzydeł samolotu. Badania wykazały, że niektóre komponenty nie posiadają wystarczającej wytrzymałości zmęczeniowej.

Mitsubishi zmniejszy także liczbę foteli. W modelu MRJ90 będzie ich 88, w porównaniu do planowanych 92, a MRJ70 będzie posiadał 76 foteli, o dwa mniej niż planowano.

Zmniejszenie liczby foteli pozwoli MRJ na posiadanie standardowego odstępu między rzędami (seat pitch) wynoszącego 31 cali (79 cm), w porównaniu do 29 cali (71cm) ze starej konfiguracji. Pozwoli to także na zmniejszenie wagi samolotu. Jednak jak zapowiada producenta zmiany nie mają dużego wpływu na osiągi samolotu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/MRJ_First%20Flight_2.JPG
MRJ będzie produkowany w dwóch wariantach: MRJ70, mieszczącym do 76 pasażerów, oraz MRJ90, mieszczącym do 88 pasażerów. Producent wybrał silniki Pratt&Whitney PW1217G, czyli odrzutowe jednostki w nowej technologii turbowentylatorowej z przekładnią (Geared Turbofan, GTF). Silniki z tej samej rodziny są oferowane m.in. w samolotach bombardier CSeries, embraerach E-Jet E-2 oraz airbusach A320neo.

Do tej pory japoński producent zebrał zamówienia na 223 maszyny wraz z opcjami na kolejne 184 samoloty. Największe zamówienie złożyła amerykańska regionalna linia SkyWest (100 maszyn + 100 opcji). Warto dodać, że pierwsza dostawa MRJ jest opóźniona o rok.

Zapraszamy także do zapoznania się z naszym wywiadem "Gość Pasażera: Yugo Fukuhara (MRJ)", z którego dowiecie się o nowościach w programie MRJ.

Fot. MRJ Media

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy