Skandynawski Sterling.dk zbankrutował

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
29 października 2008 10:20
59 komentarzy
Reklama

Kolejna ofiara recesji na rynku lotniczym. Zbankrutował skandynawski Sterling.dk.

Założona w 1994 roku jako Sterling European Airlines, w roku 2002 przekształciła się w niskokosztowego przewoźnika pod marką Sterling.dk. W 2005 roku linia połączyła się z Maersk Air, tworząc największego przewoźnika niskokosztowego w Skandynawii.

W 2006 roku właścicielem Sterling.dk został islandzki holding lotniczo-turystyczny FL Group, właściciel m.in. narodowego przewoźnika Islandii - Icelandair.

- W 2007 roku zauważyliśmy poprawę, coraz więcej klientów wybierało naszą linię. Rok zakończyliśmy z zyskiem operacyjnym. - czytamy na stronie internetowej przewoźnika.

W lipcu 2008 roku linie podpisują umowę o współpracy strategicznej z Norwegianem. Przewoźnicy współpracowali na trasach Oslo - Kopenhaga oraz Sztokholm - Kopenhaga, a od 15 września 2008 na trasach międzynarodowe z Oslo i Sztokholmu.

W 2008 roku branżę lotniczą dotknął kryzys związany z galopującymi cenami ropy.

Islandzka FL Group zapewniła przewoźnikowi wsparcie finansowe w wysokości 444.5 millionów DKK. Wsparcie miało być kontynuowane, jednak 29 września kryzys w Islandii spowodował, że dalsza pomoc była niemożliwa. W takiej sytuacji Sterling.dk starał się znaleźć nowego inwestora. Niestety nie udało się. Dzisiaj firma ogłosiła bankructwo.

Przewoźnik operował z Polski trzy razy w tygodniu na trasie Kraków - Kopenhaga. Pod koniec września zapowiedział zwiększenie ilości rejsów z 3 do 4.

Pasażerowie, którzy zakupili bilety przewoźnika niestety nie mogą liczyć na zwrot pieniędzy.

Linie lotnicze Norwegian zapowiedziały, że dzisiaj przewiozą bez żadnych opłat pasażerów Sterlinga na wspólnych trasach pod warunkiem dostępności miejsc. Norwegian zapowiedział także, że przesunie termin wycofania samolotów MD-80 ze swojej floty, aby móc czasowo wykonywać operacje na trasach, na których współpracował ze Sterlingiem.

Paweł Cybulak
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
jsg 2008-11-01 23:33   
jsg - Profil jsg
stenus: chyba nie, Sterling latal tez do innych portow w UK. Jakos smutno mi sie zrobilo widzac pol monitora ze zkancellowanymi lotami... Zreszta LGW jakies pustawe bylo 30 pazdziernika...czyzby dekoninktura?
olo 2008-10-31 15:36   
olo - Profil olo
stenus - nie kupuj w low costach i po kłopocie
olo 2008-10-31 15:35   
olo - Profil olo
sterling nie byw w IATA wiec skarga do nich mija sie z celem, zreszta oni nie zajmują sie takimi rzeczami, zły trop
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama