×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lufthansa: Porozumienie ze związkiem personelu pokładowego


Lufthansa oraz związek zawodowy UFO, zrzeszający personel pokładowy niemieckiej linii, poinformowały w piątek (22.1), że porozumiały się w sprawie płac i emerytur oraz uzgodniły tryb mediacji dla innych spornych kwestii.


Do końca czerwca uzgodnione mają zostać kwestie dotyczące organizacji pracy personelu podkładowego. Mediacji przewodzić będzie Matthias Platzeck, polityk SPD. Związek UFO zgodził się, by do tego czasu nie organizować strajków. W listopadzie ub. roku pracownicy tej grupy zawodowej strajkowali przez siedem dni, co było najdłuższą akcją protestacyjną w historii Lufthansy, doprowadziło do odwołania tysięcy lotów i naraziło Lufthansę na ogromne straty.

Nadal jednak pozostaje otwarty spór z pilotami, którzy dotychczas strajkowali 15 razy, domagając się wyższych płac i zachowania korzystnego dla nich systemu wcześniejszych emerytur.

Zawarte porozumienie z UFO w sprawie wynagrodzeń obejmuje okres do września 2016 roku; na jego mocy ok. 19 tys. pracowników personelu kabinowego otrzyma jednorazową wypłatę 3 tys. euro za 2015 rok oraz 2,2-procentową podwyżkę od 1 stycznia 2016 roku.

Lufthansa osobno omawia ze związkowcami sprawę warunków pracy w oferującej tanie loty spółce-córce Eurowings oraz kwestię transferu pracowników między należącymi do Lufthansy przewoźnikami w Niemczech.

Spór o umowę zbiorową trwa od prawie dwóch lat. Przedmiotem sporu są m.in. płace 19 tys. pracowników oraz system przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Kierownictwo Lufthansy oferuje nowo zatrudnianym pracownikom gorsze warunki emerytalne od tych, które mają obecnie pracujący stewardzi i stewardessy. Obecnie personel firmy ma prawo do wcześniejszej emerytury w wieku 55 lat, przy zachowaniu 60 proc. ostatniej pensji, wynoszącej średnio 50 tys. euro rocznie.

W związku z silną konkurencją ze strony tanich linii oraz przewoźników z Zatoki Perskiej Lufthansa realizuje radykalny program oszczędnościowy, rozbudowując m.in. sektor linii niskokosztowej oraz ograniczając przywileje pracowników.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie