Prawie 13-proc. wzrost w Gdańsku

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
21 stycznia 2016 17:39
23 komentarzy
Port lotniczy w Gdańsku obsłużył w 2015 r. 3,71 mln pasażerów. To o 12,7 proc. więcej niż rok temu i najwięcej w historii lotniska. Trzy czwarte pasażerów lotniska podróżowało liniami niskokosztowymi.
Reklama

Statystyki Gdańsk (GDN)
- Za nami kolejny fantastyczny rok Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Po spektakularnym wręcz wzroście w 2014 r. i przekroczeniu po raz pierwszy w naszej historii liczby 3 mln pasażerów, nasze ambitne plany na początku 2015 r. zakładały cel obsłużenia tym razem około 3,5 mln pasażerów. Po kilku miesiącach ciągłego wzrostu musieliśmy już zweryfikować nasze prognozy - podkreślił cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Kloskowski, prezes lotniska.

Na lotnisku wykonanych zostało 40,3 tys. operacji lotniczych, co stanowiło wzrost o 0,5 proc. 77 proc. ruchu w Gdańsku obsłużyły linie niskokosztowe. 86 proc. pasażerów podróżowało na trasach zagranicznych. Najpopularniejszymi kierunkami były: Londyn, Warszawa, Oslo, Monachium i Sztokholm. Największą linią był Wizz Air, ale to Ryanair zanotował rekordowy wzrost o ponad 35 proc. Samoloty z i do Gdańska były wypełnione średnio w 78,9 proc. - to najlepszy wynik w historii.

W dotychczasowej historii gdańskiego lotniska nie udawało się nigdy przekroczyć granicy 400 tys. pasażerów w skali miesiąca. W 2015 r. poziom ten został przekroczony aż dwukrotnie, w lipcu i sierpniu. Pierwszy wakacyjny miesiąc wyznaczył nowy rekord - 428 tys. pasażerów.

Port lotniczy osiągnął też bardzo dobry wynik finansowy. Szacunkowy zysk netto jest drugi co do wysokości w historii spółki (lepiej było tylko w 2014 r., gdy lotnisko zarobiło 28,4 mln zł netto).

- Zgodnie ze wstępnymi danymi finansowymi, w 2015 r. osiągnęliśmy zysk netto na poziomie niemal 24 mln złotych. Pamiętajmy, że nie tylko sami finansujemy swoją działalność, pokrywając m.in. coraz większe koszty związane z bieżącym utrzymaniem rosnącej infrastruktury, ale również spłacamy zobowiązania finansowe zaciągnięte na realizację największego w historii spółki programu inwestycyjnego - podkreślił Kloskowski.

Przychody ze sprzedaży lotniskowej spółki wzrosły o 6,7 proc.

W 2015 r. lotnisko przeprowadziło remont drogi startowej. Prace te związane były z trudną pod względem logistycznym inwestycją podniesienia kategorii lotniska. W trakcie całego procesu inwestycyjnego udało się ograniczyć zamknięcie lotniska dla ruchu lotniczego zaledwie na jeden weekend. Dzięki tej inwestycji już w okresie zimowym 2015 r. gdańskie lotnisko funkcjonowało w drugiej kategorii podejścia ILS, co znacznie ograniczyło problemy z odwoływanymi operacjami lotniczymi z powodów złych warunków atmosferycznych.

Całość inwestycji wyniosła około 70 mln złotych i została sfinansowana ze środków własnych spółki oraz dotacji UE.

Kolejną z najważniejszych inwestycji ubiegłego roku było oddanie nowej części terminalu T2. Dzięki tej wartej około 104 mln złotych inwestycji, całkowicie sfinansowanej ze środków własnych spółki, już od września 2015 r. terminal zyskał nową część przylotową, która dotychczas znajdowała się w starym terminalu T1.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_7dced 2016-01-26 12:39   
gość_7dced - Profil gość_7dced
Z tą porządną baza FR to pojechałeś , to tylko jeden samolot. Jeżeli dostawią drugi jak wstępnie obiecywali to będzie już nieźle.
gość_7c1d4 2016-01-22 23:18   
gość_7c1d4 - Profil gość_7c1d4
Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że w tym roku GDN zbliżył się do KRK i kolejny raz zwiększył dystans do KTW. Tak. Przyrost pax (w liczbach bezwzględnych) jest w GDN z tych 3 lotnisk najwyższy. Więc nie wieszajmy psów. Terminal jest na 7 mln, obecnie jest prawie 4, pewnie w ciągu 5-8 lat do tych 6-7 dobije. Do tego GDN ma największą bazę Wizz w PL (liczba pax, itd - to są informacje Wizza z konfy). Jest jedynym portem w PL który ma porządne bazy W6 i FR (nie jest skazany na jednego przewoźnika, pseudo bazy W6 we WRO nie liczę). I do tego samo się utrzymuje, nie generuje kosztów dla samorządów (dopłaty do siebie, lub do przewoźników). To o czym my tu mówimy.
gość_5ee62 2016-01-22 16:24   
gość_5ee62 - Profil gość_5ee62
Gratuluję Gdańskowi. Przepiękny terminal, życzliwość ludzi i wyśmienity wynik. Wizjonerstwo 2016: Uważam, że samoloty KLM i BA to tylko kwestia czasu. Wizzair rozszerzy Norwegię o co najmniej Bodo i Narwik, być może również Kristiansund. OK nawet nie wystartuje, FR będzie obstawał przy tym co jest, być może zauważy, że brakuje Bremy i odpowiednio zareaguje. Dziury po AB nikt nie załata, bo to był w większości ruch tranzytowy, który przejmie LH, SK i ewentualnie KL. SAS wróci do 736 na połączeniu z ARN. LOT.... w sumie to go już nie będzie. Nowemu przewoźnikowi polskiemu życzę bardziej trafnego doboru maszyn na trasie do Gdańska. Trzymajcie się kochani gdańszczanie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama