Rok 2015 w obiektywie Pasazer.com

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
21 stycznia 2016 21:30
3 komentarze
Początek roku to czas na podsumowanie najważniejszych wydarzeń minionego roku. Redakcja Pasazer.com przygotowała zestawienie najważniejszych zdarzeń lotniczych uchwyconych w 2015 r. w obiektywie reporterów portalu Piotra Bożyka i Dominika Sipińskiego.
Reklama

Styczeń

Na początku stycznia Qatar Airways odebrały pierwszego airbusa A350 w swojej bazie w Dosze. W konferencji prasowej na lotnisku w Katarze uczestniczyło ponad 150 dziennikarzy z całego świata, w tym reporter Pasazer.com.

Wcześniej redakcja Pasazer.com uczestniczyła w oficjalnym przekazaniu samolotu linii Qatar Airways w siedzibie Airbusa w Tuluzie. Wtedy też w trakcie krótkiego przelotu mieliśmy okazję ocenić samolot oraz jego kabinę.


W styczniu 2015 mieliśmy także okazję przyjrzeć się budowie nowego terminala w Krakowie, która wtedy wkraczała już w ostatni etap.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(1).jpg

Luty

10 lutego odbyła się coroczna Gala wieńcząca plebiscyt "Najlepsza Linia Lotnicza".


Wypychanie z miejsca postojowego i kołowanie do pasa startowego bez wykorzystania silników samolotu jest już możliwe. Lufthansa LEOS rozpoczęła wykorzystywanie hybrydowego, opracowanego przez IAI ciągnika elektrycznego TaxiBot na lotnisku we Frankfurce. Pod koniec lutego gościliśmy na prezentacji tego urządzenia. Więcej na ten temat w naszym artykule "Za sterami: Lufthansa kołuje bez silników".

//www.pasazer.com/img/images/normal/lh,taxibot,fra,pbozyk5.jpg
28 lutego w Monachium odbyła się konferencja prasowa podsumowująca 2014 rok całej grupy Airbus, na której był także Piotr Bożyk, redaktor Pasazer.com.


Do Monachium polecieliśmy na pokładzie airbusa A350-900 MSN2.

//www.pasazer.com/img/images/normal/P9220049.JPG
//www.pasazer.com/img/images/normal/P9220303.JPG

Marzec

Na targach turystycznych ITB w Berlinie, linia airberlin zaprezentowała nową strategię. Wzmocnienie pozycji w hubach, nowa struktura taryf, rozwój w obszarze lotów wakacyjnych oraz nowy pakiet usług dla pasażerów biznesowych - to jej główne elementy. Zaprezentował ją na swoim pierwszym spotkaniu z mediami nowy prezes przewoźnika.


W marcu mieliśmy okazję przyjrzeć się wyremontowanemu terminalowi na Lotnisku Chopina. Powierzchnia nowego obiektu wynosi ponad 60 tys. m kw. (po połączeniu z obecnie użytkowaną częścią Terminal A będzie miał powierzchnię całkowitą 154,5 tys. m kw). W procesie modernizacji praktycznie w całości została wykorzystana konstrukcja nośna starego obiektu. Wymianie uległa natomiast kopuła i wyposażenie budynku. Wybudowana została także dodatkowa kondygnacja z przeznaczeniem na biura. Obecnie nowy terminal liczy siedem kondygnacji (pasażerowie mają dostęp do trzech z nich).

//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk5.jpg

Kwiecień

Boeing B787-8 (SP-LRF) Polskich Linii Lotniczych LOT odleciał w kwietniu z Lotniska Chopina do Madrytu. Przez rok (do 31.03.2016) Dreamliner LOT-u będzie wykonywał rejsy na trasie Madryt - Miami dla linii Air Europa.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lot,b787,splrf,waw,pbozyk.jpg

Maj

British Airways wrócił do Krakowa, a my wypróbowaliśmy klasę biznes. Ponadto kto z pasażerów nigdy nie zastanawiał się, jak wygląda praca pilota? Jak to jest sterować tak wielką maszyną? Redaktor Pasazer.com mógł się o tym przekonać osobiście i to w nie byle jakim miejscu. Zapraszamy do symulatora boeinga B747-400 linii British Airways.

//www.pasazer.com/img/images/normal/symulatory,ba,b747,pbozyk14.jpg
W maju w kolejnych odcinkach "Oblatywacza", w drodze po Japonii i z tego kraju do Europy gościliśmy na pokładach linii Finnair i Japan Airlines. Materiały były testem oferty Siberian Joint Business (SJB), czyli porozumienia Japan Airlines z liniami Finnair i British Airways, którego celem jest rozwijanie współpracy na trasach pomiędzy Unią Europejską a Japonią.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk37.jpg
Podczas wizyty w Nagoi odwiedziliśmy główną siedzibę Mitsubishi Regional Jet (MRJ), gdzie przeprowadziliśmy wywiad z wiceprezesem Mitsubishi Regional Jet, Yugo Fukuhara.

//www.pasazer.com/img/images/normal/mrj,wywiad,nagoja,pbozyk1.jpg

Czerwiec

Na początku czerwca Alitalia zaprezentowała nową markę. Przewoźnik zmienił malowanie samolotów, a załogi otrzymały nowe mundury. Pojawił się także nowy produkt pokładowy z Wi-Fi we wszystkich klasach. Najpierw we flocie dalekodystansowej, a następnie w wąskokadłubowej. Redakcja Pasazer.com także wzięła udział w prezentacji na rzymskim lotnisku Fiumicino.

//www.pasazer.com/img/images/normal/azrome4.jpg
W czerwcu odbył się 51. Salon Lotniczy w Le Bourget nieopodal Paryża. Pokazy i targi trwały przez tydzień, a Pasazer.com był tam obecny przez wszystkie dni branżowe. Przypominamy podsumowanie o tym, co działo się na największym tego typu wydarzeniu na świecie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/pas15,pbozyk4.jpg

Najważniejszym wydarzeniem na salonie lotniczym Paris Air Show była światowa premiera bombardiera CSeries CS100 i CS300. Przy okazji tego wydarzenia producent poinformował, że samolot ma lepsze osiągi niż początkowo planowano.

//www.pasazer.com/img/images/normal/cs100swiss,paryz,pbozyk.jpg

Lipiec

Po 5 latach Transavia powraca na polski rynek z lotami na paryskie lotnisko Orly. 3 lipca 2015 r. na Lotnisku Chopina o godzinie 10:30 wylądował pierwszy rejsowy samolot przewoźnika z Paryża Orly.

//www.pasazer.com/img/images/normal/transavia,waw,przylot1.jpg

Sierpień

Przylatuje w dni robocze dwa razy dziennie. Charakterystyczny huk trzech silników da się rozpoznać z daleka. McDonnell Douglas MD-11F linii UPS to najcięższy samolot regularnie latający na Lotnisko Chopina, a wśród fanów lotnictwa zyskał miano "króla". W sierpniu mieliśmy okazję obejrzeć go od środka.


//www.pasazer.com/img/images/normal/cargo,ups,md11,pbozyk.png

Wrzesień

W połowie września firma LOT Cargo podpisała umowę z Japan Airlines (JAL) Cargo, które jest odpowiedzialne za sprzedaż powierzchni cargo w Dreamlinerach LOT-u oraz za ich obsługę na tokijskim lotnisku Narita.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jal,lot,konfa,cargo,waw6.jpg
Pod koniec września Small Planet Group ogłosiła w Warszawie plany na rok 2016. Grupa m.in. odświeży wnętrza swoich airbusów A320. Do początku sezonu wakacyjnego w 2016 r. wszystkie samoloty otrzymają nowe fotele, oświetlenie LED oraz wewnętrzną sieć bezprzewodową AirFi.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jeschke,prezes,smallplanet,konfa.jpg

Październik

2 października 2015 r. linia Turkish Airlines świętowała 15 lat lotów do Polski. Ostatni jubileusz to także 15-lecie współpracy tureckiej linii w zakresie usług handlingowych z firmą LS Airport Services S.A.

//www.pasazer.com/img/images/normal/15lat,turkish,airlines,waw,pbozyk3.jpg
100 milionów pasażerów przewiozła od początku swojego istnienia węgierska niskokosztowa linia Wizz Air. Jej jubileuszowy pasażer został obsłużony 20 października 2015 r. na Lotnisku Chopina w Warszawie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/wizzair,100mln,pax,pbozyk3.jpg
28 października Redakcja Pasazer.com uczestniczyła w oficjalnej prezentacji nowego samochodu cateringowego DHL w siedzibie DHL Supply Chain znajdującej się w sąsiedztwie londyńskiego Heathrow. DHL chce zrewolucjonizować dostawy cateringu pod samolot dzięki nowej ciężarówce z podwójnym pokładem. Ma o 70 proc. większą ładowność i wygeneruje 20 proc. oszczędności w porównaniu do obecnie użytkowanych.

//www.pasazer.com/img/images/normal/dhl,lhr,catering,pbozyk2.jpg

Listopad

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) odebrała oficjalnie nowy samolot pomiarowy. Uroczysta prezentacja Beechcrafta King Air odbyła się w połowie listopada w hangarze PAŻP-u na Lotnisku Chopina.

//www.pasazer.com/img/images/normal/papuga1.jpg
Korzystając z lotniska Luton w pobliżu Londynu trudno nie zauważyć jaskrawopomarańczowego hangaru przy samym terminalu. To główna siedziba linii easyJet - podczas obchodów dwudziestolecia tej linii zwiedziliśmy Hangar 89.


Emirates wprowadził w ostatnich dniach listopada 2015 do obsługi połączenia na trasie Warszawa - Dubaj boeinga B777-300ER, to największy samolot pasażerski latający regularnie z i do Polski.

//www.pasazer.com/img/images/normal/emirates,b777,pbozyk3.jpg
Linia Wizz Air pod koniec listopada 2015 rozpoczęła loty pierwszym airbusem A321ceo. Kilka dni później przedstawiciele mediów z największych rynków Wizz Aira, w tym Pasazer.com, wzięli udział w specjalnym locie z lotniska w Luton, który był pierwszym portem, do którego lata nowy A321.

//www.pasazer.com/img/images/normal/wizz,ltn,a321,pbozyk1.jpg

Grudzień

Na początku grudnia redaktor prowadzący Dominik Sipiński gościł w Chicago na spotkaniu Star Alliance.


Linia United to trzeci co do wielkości floty przewoźnik świata. Każdego dnia przewoźnik obsługuje od 2,2 do 3 tys. lotów. Zarządzanie tymi lotami to wielkie wyzwanie - w grudniu Pasazer.com odwiedził centrum operacyjne przewoźnika w Chicago.


Zdjęcia zostały wykonane aparatami LUMIX FZ300, FZ1000 oraz GX7 od Panasonic Polska.

Fot. Piotr Bożyk, Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gość_41bf8 2016-01-24 12:54   
gość_41bf8 - Profil gość_41bf8
gość_1a4d6: A dlaczego? To nie jest przypadkiem sezonówka?
gość_43475 2016-01-24 12:31   
gość_43475 - Profil gość_43475
a jednak cenzura RDO?
gość_1a4d6 2016-01-22 16:27   
gość_1a4d6 - Profil gość_1a4d6
na jednym zdjeciu jest Transavia na Waw. niestety w tym roku nie mamy co liczyc ma loty Transavi do Polski
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama