×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ruszyło lotnisko w Szymanach


Dziś (21.1) o godz. 8:30 z lotniska w Szczytnie-Szymanach odleciał pierwszy rejsowy samolot. Saab 340 polskiej linii Sprint Air wyleciał do Berlina-Tegel. Jutro ruszy połączenie do Krakowa.


Według doniesień mediów, na pokładzie pierwszego samolotu było kilkanaście osób, czyli samolot był wypełniony w ok. jednej trzeciej. 


Nie był to zupełnie pierwszy lot do Berlina, gdyż wczoraj Sprint Air wykonał połączenie promocyjne dla dziennikarzy, touroperatorów i przedstawicieli administracji. Również z Berlina do Szyman przyleciała podobna delegacja. 

Pierwszy dzień połączeń lotniczych z Szyman oznacza też inaugurację połączenia kolejowego do tego lotniska. Pociąg łączy port lotniczy m.in. z Szymanami (8 min jazdy) i Olsztynem (50 min). Rozkład połączeń jest skoordynowany z rozkładem lotów - Przewozy Regionalne uruchamiają dwa pociągi dziennie na tej trasie. Zgodnie z porozumieniem przewoźników, w przypadku opóźnienia dojazdu pociągu Sprint Air może opóźnić odlot o do 15 minut. 


Port lotniczy w Szymanach na początek będzie miał połączenia do Berlina-Tegel i Krakowa, obydwa wykonywane po trzy razy w tygodniu przez linię Sprint Air. Lotnisko zabiega też o trasę do Monachium - wkrótce może zostać rozpisany na nią przetarg - oraz do Londynu i Dublina.


Prace modernizacyjne na lotnisku Olsztyn-Mazury trwały od 2014 roku. Wybudowano nowy terminal oraz parkingi, wzmocniono i wydłużono do 2,5 km drogę startową. Powstały nowe drogi kołowania, techniczne, pożarowe i patrolowe, zainstalowano naziemną pomoc radionawigacyjną ILS/DME.  Powstała także strażnica Lotniskowej Straży Pożarnej.


Koszt budowy lotniska regionalnego w Szymanach wyniósł ponad 200 mln zł, zaś unijne dofinansowanie wyniosło ok. 75 proc. wartości inwestycji.


Według szacunków samorząd wojewódzki przez pierwsze lata będzie dokładał do działalności operacyjnej po ok. 3 mln zł rocznie, a rentowność ma uzyskać po 20 latach działalności.

Warto przypomnieć, że port lotniczy w Szymanach od 1996 r. służyło już potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 lotnisko obsłużyło 10,5 tys. pasażerów. Od tej pory lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń.

fot. Magdalena Bojarska, Port Lotniczy Olsztyn-Mazurygość_c0d30 - Profil
gość_c0d30
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie