Unijni giganci razem przeciw wysokim opłatom

21 stycznia 2016 07:42
Ryanair, easyJet, Lufthansa, Air France-KLM i IAG - pięć największych grup lotniczych w Europie - będą razem lobbowały o korzystne dla sektora lotniczego zmiany. Pierwszym ich celem jest obniżka opłat i podatków lotniskowych.
Reklama
Pięć największych europejskich linii powołało wczoraj (20.1) nową organizację o nazwie Airlines for Europe (A4E). Jest ona wzorowana na Airlines for America, zrzeszającej wiodące linie amerykańskie.

Nowa organizacja ma oficjalnie reprezentować członków w rozmowach z Komisją Europejską i innymi instytucjami unijnymi, organizacjami międzynarodowymi i rządami państw. W ciągu najbliższych miesięcy A4E ma zyskać nowych członków i stać się stowarzyszeniem w pełni reprezentującym europejską branżę lotniczą.

Dyrektorem generalnym A4E został Thomas Reynaert, który wcześniej był m.in. europejskim szefem relacji rządowych United Technologies i przewodniczącym amerykańskiej izby handlowej AmCham w Brukseli. Dyrektorem ds. komunikacji stowarzyszenia jest Aage Duenhaupt, który wcześniej pracował w airberlin i Lufthansie.

Jednym z pierwszych wyzwań A4E będzie kampania na rzecz obniżenia opłat i podatków lotniskowych. Według badań Aviation Economics w ciągu ostatnich 10 lat opłaty lotniskowe na 20 największych lotniskach w Europie wzrosły o średnio 80 proc., a na 10 największych - niemal o 90 proc. Równocześnie ceny biletow spadły o 20 proc., co postawiło linie lotnicze w trudnej sytuacji.

- Wzywamy Unię Europejską do podjęcia działań na rzecz obniżek opłat na wspólnotowych lotniskach poprzez skuteczną regulację w ramach dyrektywy o opłatach lotniskowych - oświadczyli prezesi pięciu linii-założycieli A4E

A4E zamierza też zabiegać o jak najszybsze wdrożenie unijnego jednolitego nieba (Single European Sky). Chce też rozwiązania problemów strajków kontrolerów ruchu lotniczego - jednym z możliwych wyjść jest wprowadzenie zakazu ich strajku, podobnie jak jest to np. w przypadku strażników więziennych w niektórych krajach.

Trzeci obszar działalności A4E to postulaty o obniżkę podatków lotniczych. Organizacja przypomina, że po zniesieniu podatku pasażerskiego w Holandii i Irlandii obydwa te kraje odnotowały wyraźny wzrost ruchu lotniczego. Z kolei firma PwC szacuje, że likwidacja podatku APD w Wielkiej Brytanii przyniosłaby dodatkowy wzrost PKB o 1,7 proc. do 2020 r.

Przedstawiciele przewoźników pozytywnie odnieśli się też do zaprezentowanej w grudniu strategii lotniczej Komisji Europejskiej. Podkreślili jednak, że jej efekty będą zależały od tego, czy Bruksela skutecznie wdroży założenia strategii.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy