×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Szpikowski widzi potencjał dla duoportu


Bliższa współpraca Lotniska Chopina i Modlina zamiast budowy Centralnego Portu Lotniczego - ale tylko w oparciu o opracowaną przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju strategię rozwoju lotnictwa. Taką przyszłość lotnisk widzi nowy dyrektor PPL.


W obecnej sytuacji nie widzę szans na budowę Centralnego Portu Lotniczego - podkreślił Mariusz Szpikowski, nowy dyrektor naczelny PPL, na pierwszym spotkaniu z dziennikarzami. - Trzeba się zastanowić, jak stworzyć strategię, która z korzyścią dla lotnisk w Warszawie i Modlinie pozwoli na rozwój. 

Szpikowski podczas konferencji wielokrotnie podkreślał potrzebę stworzenia krajowej strategii rozwoju transportu lotniczego. Teraz takiego dokumentu brakuje - ostatni pochodzi z 2007 r. i jest już bardzo nieaktualny. Branża od dawna apeluje o jego aktualizację. Poprzedni rząd chciał przedstawić projekt pod koniec kadencji, ale ostatecznie do tego nie doszło. 

Według nowego dyrektora PPL bez takiego strategicznego dokumentu nie da się określić formy i celu współpracy Lotniska Chopina z Modlinem. Szpikowski nie przesądza, czy PPL miałby przejąć pozostałe udziały w Modlinie (teraz ma 30,39 proc.), czy też nadzór nad obydwoma lotniskami miałby sprawować inny podmiot. 

Stworzenie takiej strategii to na pewno nie jest zadanie na miesiące, tylko na więcej niż rok, ale my nie będziemy przez ten czas próżnować. Znając założenia, efekty konsultacji będziemy mogli już przygotowywać się do wdrażania strategii - podkreślił Szpikowski. Podkreślił, że według jego wiedzy potrzebę stworzenia takiego dokumentu dostrzega zarówno minister Andrzej Adamczyk, jak i wiceminister odpowiedzialny za lotnictwo Jerzy Szmit. 

Dodał, że od tego dokumentu, którego przygotowaniem powinno zająć się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, zależy również dalsze zaangażowanie kapitałowe PPL w lotniskach regionalnych. Poprzedni dyrektor naczelny przedsiębiorstwa Michał Kaczmarzyk planował wycofanie z większości portów poza Warszawą, Modlinem, Krakowem i Gdańskiem.

Szpikowski podkreślił również, że docelowo Modlin mógłby obsługiwać również część ruchu dalekodystansowego, bo jest to lotnisko pozbawione ograniczeń hałasowych. 

Strategia dla transportu lotniczego w ocenie Szpikowskiego powinna być zintegrowana z podobnymi dokumentami dla innych gałęzi transportu. To ważne, by np. określić obszar ciążenia lotnisk, który zależy od sieci dróg i kolei. 

Powinniśmy najpierw zastanowić się, jaka powinna być strategia duoportu, a potem ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie, przeprowadzić zmiany - podsumował Szpikowski. gość_d7b69 - Profil
gość_d7b69
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie