×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wi-Fi już w co trzecim samolocie


Już na 36 proc. lotów na świecie pasażerowie mogą mieć dostęp do internetu na pokładzie. Portal Routehappy wyliczył, że pod względem oferty lotów z Wi-Fi liderem jest Delta, za to Scoot jest jedyną linią, która oferuje dostęp na wszystkich lotach.


Portal Routehappy przeanalizował dane pod kątem liczby oferowanych pasażeromil (ASM) lotów, na których pasażerowie mogą liczyć na dostęp do Wi-Fi (co nie oznacza, że jest on bezpłatny lub gwarantowany). 

Spośród wszystkich pasażeromil oferowanych przez linie na całym świecie, na 36 proc. Wi-Fi jest prawdopodobne. W tym odsetku dominują połączenia o średniej przepustowości, które umożliwiają swobodne przeglądanie internetu i przynajmniej ograniczony streaming mediów - takie łącza ma 53 proc. lotów wyposażonych w Wi-Fi. Na 41 proc. z nich pasażerowi muszą zadowolić się wolnym łączem o przepustowości do 2Mbps. Tylko na 6 proc. oferowana jest przepustowość zbliżona do połączeń naziemnych. 

Najwięcej pasażeromil z dostępem do internetu oferują linie amerykańskie - Delta, United i American. Na czwartym miejscu jest Emirates, a na piątym - Southwest. Najlepsza linia europejska to sklasyfikowana na siódmym miejscu Lufthansa.

Amerykańskie linie mocno nadrabiają jednak lotami krajowymi - floty regionalne i wąskokadłubowe tych przewoźników gwarantują dostęp do Wi-Fi. Pod względem oferty lotów długodystansowych z możliwością przeglądania sieci prowadzi wyraźnie Emirates, drugie - z niemal dwukrotnie gorszym wynikiem - jest United, a trzecia Lufthansa.

Pod względem prawdopodobieństwa trafienia na lot z Wi-Fi równych nie ma singapurski Scoot, który gwarantuje dostęp do sieci na 100 proc. lotów. Powyżej 90-proc. wskaźnik utrzymują Virgin America i Icelandair. 

Z kolei licząc jedynie trasy długodystansowe, i nie licząc Scoota, liderem jest Lufthansa, która również zapewnia 100-proc. pokrycie. Tuż za niemiecką linią są Aerofłot, Garuda i United, a nieco w tyle Aer Lingus i Etihad. 

Analitycy Routehappy przejrzeli też najpopularniejsze trasy pod względem pewności lotu z Wi-Fi. Jedynie na połączeniu między Dubajem a Nowym Jorkiem pasażerowie mają całkowitą gwarancję, że będą mogli skorzystać z tej opcji, niezależnie od wybranej linii. 74 proc. lotów między Los Angeles a Tokio oferuje Wi-Fi, podobnie jak 69 proc. rejsów na trasie Londyn-Singapur.

LOT-u nie ma w klasyfikacji - polski przewoźnik nie oferuje dostępu do internetu w żadnym ze swoich samolotów. gość_648b7 - Profil
gość_648b7
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie