Lotnisko Chopina ogranicza liczbę komunikatów głosowych

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
11 stycznia 2016 12:45
4 komentarze
Niezrozumiałe, nakładające się na siebie dźwięki z głośników, przywołujące na myśl pamiętną scenę z komedii Stanisława Barei "Miś", w której pani czytająca lotniskowy komunikat po angielsku wkłada sobie do ust kartofle, aby podkreślić pseudo-amerykański akcent – to już przeszłość.
Reklama

Lotnisko Chopina dołącza do grona "cichych" portów lotniczych, które ograniczają do niezbędnego minimum ilość komunikatów akustycznych.

Podobnie jak na lotnisku Londyn-City oraz portach w Bristolu, Barcelonie czy w Helsinkach pasażerowie w Warszawie poczują pozytywne efekty ciszy na ich samopoczucie i zachowanie. Zamiast komunikatów głosowych podawanych przez system nagłośnieniowy lotniska, komunikaty będą prezentowane na wyświetlaczach systemu informacji lotniskowej FIDS. Zachęcamy pasażerów do zwracania uwagi na informacje wyświetlane na monitorach dostępnych wzdłuż całej drogi od stanowisk kontroli bezpieczeństwa aż do bramek wejściowych i zwracania bacznej uwagi na godzinę zakończenia wejścia na pokład swojego samolotu.

- W przypadku "silent airport" sprawdza się reguła, że mniej znaczy lepiej. Ograniczenie ilości ogłoszeń emitowanych przez głośniki, a zarazem ograniczenie ich słyszalności do stref, do których się odnoszą, zwiększy wrażliwość pasażerów na nie. Spersonalizowany, wyraźny komunikat ogłaszany w rzadszych interwałach zwróci uwagę właściwej grupy odbiorców, zamiast rozpraszać wszystkich pasażerów i zaśmiecać przestrzeń zbędnym hałasem – objaśnia Radosław Paruzel, zastępca dyrektora Lotnisko Chopina.

W strefie transferowej terminala pasażerskiego (po przejściu kontroli bezpieczeństwa) pasażerowie odnajdą liczne napisy informujące o tym, że komunikaty akustyczne z ostatniej fazy wejścia na pokład – tzw. "final calls" wzywające ostatnich pasażerów do bramek, nie będą ogłaszane poza obszarem bramek do którego dany rejs został przypisany. Tylko tu również będzie można usłyszeć wiadomość o zmianie numeru bramki wejściowej. To istotna zmiana w stosunku do obecnej sytuacji, bowiem pasażerowie korzystający z oferty gastronomicznej i zakupowej we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność muszą kontrolować status odprawy prezentowany na monitorach.

- Bardzo istotne jest to, że lotnisko nie ograniczy komunikatów akustycznych informujących o pozostawieniu bez opieki bagażu. W kwestii zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa Lotnisko Chopina nigdy nie idzie na kompromis – podkreśla Paruzel.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_e9110 2016-01-11 14:26   
gość_e9110 - Profil gość_e9110
W Gdańsku to jest od dawna, tylko Wizz podaje wszystkie wymaru bagażu :P
gość_27cd7 2016-01-11 13:53   
gość_27cd7 - Profil gość_27cd7
podobało mi się rozwiązanie na lotnisku w Dubaju, komunikaty są ogłaszane przez rozgłośnię(automat) a nie przez obsługę gate, dzięki temu są czytelne i słychać je na całym lotnisku a nie tylko w gate; proste, krótkie komunikaty na rozpoczęcie boardingu, finall call, typu: 'emirates flight number 234 to warsaw i ready for boarding at the gate 22', 'final call for passengers travelling to warsaw on emirates flight, gate 22'; tylko na Chopina to trzeba by poprawić akustykę bo teraz to słabo wygląda
gość_f486e 2016-01-11 13:52   
gość_f486e - Profil gość_f486e
Niewidoma osoba też ma popatrzeć sobie na wyswietlacz?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama