×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko Chopina ogranicza liczbę komunikatów głosowych


Niezrozumiałe, nakładające się na siebie dźwięki z głośników, przywołujące na myśl pamiętną scenę z komedii Stanisława Barei "Miś", w której pani czytająca lotniskowy komunikat po angielsku wkłada sobie do ust kartofle, aby podkreślić pseudo-amerykański akcent – to już przeszłość.Lotnisko Chopina dołącza do grona "cichych" portów lotniczych, które ograniczają do niezbędnego minimum ilość komunikatów akustycznych.

Podobnie jak na lotnisku Londyn-City oraz portach w Bristolu, Barcelonie czy w Helsinkach pasażerowie w Warszawie poczują pozytywne efekty ciszy na ich samopoczucie i zachowanie. Zamiast komunikatów głosowych podawanych przez system nagłośnieniowy lotniska, komunikaty będą prezentowane na wyświetlaczach systemu informacji lotniskowej FIDS. Zachęcamy pasażerów do zwracania uwagi na informacje wyświetlane na monitorach dostępnych wzdłuż całej drogi od stanowisk kontroli bezpieczeństwa aż do bramek wejściowych i zwracania bacznej uwagi na godzinę zakończenia wejścia na pokład swojego samolotu.
 
- W przypadku "silent airport" sprawdza się reguła, że mniej znaczy lepiej. Ograniczenie ilości ogłoszeń emitowanych przez głośniki, a zarazem ograniczenie ich słyszalności do stref, do których się odnoszą, zwiększy wrażliwość pasażerów na nie. Spersonalizowany, wyraźny komunikat ogłaszany w rzadszych interwałach zwróci uwagę właściwej grupy odbiorców, zamiast rozpraszać wszystkich pasażerów i zaśmiecać przestrzeń zbędnym hałasem – objaśnia Radosław Paruzel, zastępca dyrektora Lotnisko Chopina.
 
W strefie transferowej terminala pasażerskiego (po przejściu kontroli bezpieczeństwa) pasażerowie odnajdą liczne napisy informujące o tym, że komunikaty akustyczne z ostatniej fazy wejścia na pokład – tzw. "final calls" wzywające ostatnich pasażerów do bramek, nie będą ogłaszane poza obszarem bramek do którego dany rejs został przypisany. Tylko tu również będzie można usłyszeć wiadomość o zmianie numeru bramki wejściowej. To istotna zmiana w stosunku do obecnej sytuacji, bowiem pasażerowie korzystający z oferty gastronomicznej i zakupowej we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność muszą kontrolować status odprawy prezentowany na monitorach.
 
- Bardzo istotne jest to, że lotnisko nie ograniczy komunikatów akustycznych informujących o pozostawieniu bez opieki bagażu. W kwestii zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa Lotnisko Chopina nigdy nie idzie na kompromis – podkreśla Paruzel.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_8daef - Profil
gość_8daef
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie