Malaysia Airlines bez alkoholu na trasach regionalnych

Marek Stus - Profil Marek Stus
9 stycznia 2016 22:26
3 komentarze
Malezyjskie linie lotnicze Malaysia Airlines rezygnują z serwowania napojów alkoholowych na wszystkich trasach międzynarodowych, na których czas lotu nie przekracza 3 godzin.
Reklama
Nowe zasady obowiązują od początku bieżącego roku i dotyczą zarówno oferty klasy ekonomicznej, jak i klasy biznes.

Dotychczas obsługa malezyjskiego przewoźnika podawała pasażerom napoje alkoholowe we wszystkich klasach serwisowych na lotach międzynarodowych (z nielicznymi wyjątkami, np. rejsów do Bandar Seri Begawan w Brunei). Od 1 stycznia 2016 roku jest on dostępny wyłącznie na dłuższych trasach regionalnych oraz na rejsach z Kuala Lumpur do Europy i Australii.


Malaysia Airlines oficjalnie nie uzasadniły tej decyzji, ale jest ona dość zaskakująca w obliczu walki linii o odzyskanie zaufania klientów po dwóch tragicznych katastrofach w 2014 roku i trwającym od wielu lat głębokim kryzysie finansowym. W ramach restrukturyzacji przewoźnik nie tylko stopniowo redukuje swoją flotę i rezygnuje z obsługi najbardziej deficytowych tras, ale stawia również na poprawę produktu zwłaszcza w klasie biznes. Ma to wpłynąć na polepszenie wyników przewozowych i przyciągnąć do linii nowych klientów z segmentu premium. Wycofanie alkoholu z pokładów większości lotów regionalnych tego zadania nie ułatwi, zwłaszcza, że podobnych ograniczeń nie stosują najważniejsi konkurenci Malaysia Airlines w Azji Południowo-Wschodniej.


Rezygnacja z serwowania alkoholu jednak może nie wynikać wyłącznie z polityki oszczędnościowej. Niewykluczone, że jest to zarazem odpowiedź na ofertę nowych linii malezyjskich, które kilka tygodni temu pojawiły się na lokalnym rynku - Rayani Air, pierwszego w kraju przewoźnika lotniczego w pełni respektującego zasady wynikające z prawa muzułmańskiego. Szariat zakazuje m.in. spożywania alkoholu.

Tym samym Malaysia Airlines wstępują do grona tzw. dry airlines - linii, które nie oferują pasażerom alkoholu na pokladzie. Należą do niego m.in. EgyptAir, Saudi Arabian Airlines czy Royal Brunei Airlines.

Fot. M. Stus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
adam7691 2016-01-10 16:21   
adam7691 - Profil adam7691
gość_7bf70: niespodziewana zmiana kursu, czegoś wam to nie przypomina
gość_50884 2016-01-10 14:32   
gość_50884 - Profil gość_50884
Ostatnia linia z jakiej bym skorzystal.
gość_7bf70 2016-01-09 23:13   
gość_7bf70 - Profil gość_7bf70
kiepską prasę ma ostatnio MH, 5 i 6 stycznia pasażerowie lotów MH z europy do KL polecieli bez bagaży, oficjalny powód: silny wiatr czołowy:
zobacz link
2 tygodnie temu samolot z Auckland do Kuala Lumpur Malaysian Airlines niespodziewanie zmienił kurs, bez uprzedniego kontaktu z kontrolą lotów. Dopiero po kontakcie z kontrolą pilot spostrzegł, że samolot jest na złym kursie i wrócił na odpowiednią trasę:

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy