×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Heathrow rozpoczyna rok 70. urodzin


Dokładnie 70 lat londyńskie lotnisko Heathrow zostało przekazane przez wojsko do dyspozycji Ministerstwa Lotnictwa Cywilnego Wielkiej Brytanii. Oficjalne otwarcie portu lotniczego dla cywilów nastąpiło 31 maja 1946 r.Lotnisko Heathrow działało od 1930 r., ale do wybuchu II wojny światowej było wykorzystywane jedynie do lotów prywatnych i jako lotnisko testowe dla zakładów produkcyjnych Fairey Aviation. Po wybuchu wojny Heathrow zostało przejęte przez RAF, choć było wykorzystywane głównie jako lotnisko zapasowe. 

Najważniejszym cywilnym portem lotniczym w Londynie było wtedy Croydon. Jednak możliwości rozbudowy tego lotniska były ograniczone z uwagi na rozrost miasta.

Dlatego już w trakcie wojny rozpoczęto przygotowania do rozbudowy Heathrow. W 1944 r. Harold Balfour, wtedy podsekretarz stanu ds. transportu powietrznego, wydał polecenie rekwizycji terenów wokół istniejącego portu lotniczego. Oficjalnie powodem było przygotowanie Heathrow do stacjonowania bombowców dalekiego zasięgu na wypadek wojny z Japonią. Balfour przyznał jednak w swojej autobiografii, że od początku miał na myśli cywilne wykorzystanie Heathrow, a wykorzystanie wojskowej rekwizycji miało po prostu usprawnić proces przejęcia gruntów. 

1 stycznia 1946 r. Heathrow zostało przekazane do użytku cywilnego. Tymczasowe budynki dla pasażerów powstały wzdłuż Bath Road na północnym skraju lotniska - wykorzystano w tym celu brezentowe namioty RAF-u. Podróżni przechodzili do samolotów drewnianymi kładkami, które pozwalały ominąć błoto na płycie. 

Pierwszym rejsem, który odleciał z Heathrow 1 stycznia 1946 r., było połączenie do Buenos Aires obsłużone samolotem Avro Lancastrian przez linię British South American Airlines. Oficjalnie nowe lotnisko "London Airport" rozpoczęło operacje 31 maja 1946. To właśnie tę datę spółka zamierza w tym roku celebrować jako dzień 70. urodzin. 

W 1946 r. Heathrow odprawiło ok. 63 tys. pasażerów. Do 1951 r. liczba ta przekroczyła 700 tys. - zapadła wtedy decyzja o budowie pierwszego terminala przeznaczonego od początku tylko dla pasażerów. Zaprojektował go Frederick Gibberd, a otwarcia w 1955 r. dokonała królowa Elżbieta II.  Terminal ten został potem przemianowany na Terminal 2 i funkcjonował po modernizacjach aż do 2010 r. - wtedy został wyburzony i zastąpiony zupełnie nowym budynkiem.gość_59930 - Profil
gość_59930
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie