Niemiecki sąd zablokował code-share airberlin i Etihad

31 grudnia 2015 07:35
1 komentarz
Ponad 30 połączeń objętych porozumieniem code-share pomiędzy liniami airberlin i Etihad Airways narusza umowę między Niemcami a ZEA dotyczące praw przewozowych - uznał niemiecki sąd. To poważny cios dla przewoźników.
Reklama
Linie airberlin i Etihad Airways oferują obecnie ok. 80 tras z Niemiec w ramach umowy code-share. Tak bliska współpraca jest efektem zaangażowania kapitałowego arabskiej spółki - ma ona 29,2 proc. akcji niemieckiego przewoźnika.

Sprawę do sądu w Brunszwiku skierował niemiecki rząd. Co prawda wcześniej zgodził się on na objęcie tras porozumieniem code-share, ale w tym roku - według nieoficjalnych informacji z uwagi na presję Lufthansy - wycofał zgodę. Władze uznały, że porozumienie dwustronne pomiędzy Niemcami a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi nie zezwala na tak szeroką współpracę.

Sąd przychylił się do tych argumentów i nakazał zakończenie oferowanie 31 tras w ramach code-share od 16 stycznia 2016 r.

Etihad Airways i airberlin wyraziły rozczarowanie taką decyzją i zapowiedziały apelację. W tej chwili spółki mogą nadal oferować 52 trasy w formule code-share.

Lufthansa szacuje, że dzięki oferowaniu lotów w formule code-share z Etihad Airways, airberlin zarabia rocznie ok. 140 mln euro, a bez tej kwoty linia zbankrutowałaby. Sam airberlin ostrzega, że utrata code-share z arabskim przewoźnikiem mogłaby doprowadzić do likwidacji 8 tys. miejsc pracy.

Na razie nie wiadomo, które z ponad 80 oferowanych wspólnie tras zostaną wyłączone z porozumienia code-share airberlin i Etihad Airways.

Ostatnie komentarze

gość_50884 2016-01-02 23:31   
gość_50884 - Profil gość_50884
Szkoda, AB podejrzewam pojdzie z torbami.
LH sie pewnie z tego cieszy.
Mam wielki sentyment i dobra opinie o airberlin, bedzie mi
tej lini brakowalo.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy