" />

Kontrolę na lotniskach może przejąć państwowa SOL

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 grudnia 2015 08:13
24 komentarzy
Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk nie chce, by lotniska zlecały kontrolę bezpieczeństwa prywatnym firmom. Mają się tym zajmować same, choć możliwe jest też powołanie państwowej Służby Ochrony Lotnisk.
Reklama

Plany ministra to reakcja na doniesienia o tym, że na Lotnisku Chopina udało się wnieść atrapę broni do strefy zastrzeżonej. Władze lotniska stanowczo temu zaprzeczają. Mimo to w czwartek (17.12) został rozwiązany kontrakt na kontrolę bezpieczeństwa z firmą Konsalnet Holding.

- PPL wdraża zmianę sposobu organizacji ochrony na Lotnisku Chopina z zamiarem powierzenia świadczenia usług w zakresie ochrony podmiotowi z grupy kapitałowej PPL - powiedział Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy lotniska, cytowany przez PAP.

Jednak minister Andrzej Adamczyk zamierza wprowadzić odpowiednie zmiany do Prawa lotniczego. Chce zakazać ochrony lotnisk przez firmy zewnętrzne. Mają to robić albo same porty, albo nowo powołana państwowa Służba Ochrony Lotnisk.

Taki wymóg może być jednak sprzeczny z prawem unijnym. W 2011 r. poprzedni rząd znowelizował Prawo lotnicze, wprowadzając do ustawy unijny wymóg rozdzielenia ochrony lotnisk od zarządzania portami. Zmiana weszła w życie od 2013 r. - lotniska muszą od tego czasu przeprowadzać przetargi na ochronę.

Nie ma przeszkód formalnych, by w tych przetargach startowały służby poszczególnych lotnisk. Obecnie SOL nie jest państwową formacją mundurową, a jedynie służbą tworzoną przez poszczególne spółki. Jednak prywatni konkurenci, tacy jak Konsalnet w Warszawie, okazują się często tańsi.

Odwrócenie nowelizacji z 2011 r. wymagałoby ponownej zmiany Prawa lotniczego. Już po uchwaleniu ustawy sprzed czterech posłowie wtedy opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości krytykowali te rozwiązania. Padały argumenty m.in. o "prywatyzacji granicy państwa", o czym pisaliśmy w raporcie Pasazer.com.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Affinitor 2015-12-21 23:20   
Affinitor - Profil Affinitor
Czy tzw. moderator mógłby wziac sie do roboty i zacząć usuwać z tego forum posty o treści politycznej? To nie trybuna sejmowa, ani tv republika.
gość_98be0 2015-12-21 23:19   
gość_98be0 - Profil gość_98be0
Nareszcie coś ciekawego na tym forum. Zazwyczaj wymiana poglądów kończy się na pobożnych życzeniach otwierania nowych tras z każdej polany.
szydelm 2015-12-21 22:27   
szydelm - Profil szydelm
Hehe - "Wam Mocherowym" trafiłeś kulą w płot i to mocno.Chociaż bliżej mi do nich niż do tych co przez 8 lat nieudolnie rządzili tym krajem, a teraz nie mogą się oderwać od koryta. ;)
Dobrze za to, że można zaufać dzielnym KODowcom finansowanym przez bankiera Swetru ;)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama