×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Bruksela zgodzi się na kolejną dopłatę do BER


W styczniu Komisja Europejska wyda zgodę na dokapitalizowanie spółki budującej nowe berlińskie lotnisko kwotą 2,2 mld euro – wynika z informacji „Der Tagesspiegel”. To podniesie koszty budowy do 6,5 mld euro.
Na razie Komisja milczy na temat zgody na dofinansowanie, ale według źródeł „Der Tagesspiegel” pozytywna decyzja jest pewna. 

Niemiecki dziennik informuje jednak, że to ostatnia publiczna dopłata, na którą zgadza się Komisja. Jeśli nie uda się dokończyć budowy w ramach tego budżetu, władze Berlina będą musiały pozyskać inwestora prywatnego.

Spółka wnioskowała o zgodę na 2,6 mld euro dokapitalizowania, ale według cytowanych przez „Der Tagesspiegel” wypowiedzi jej przedstawicieli nieco niższy limit nie powinien stanowić problemu. Ok. 1,1 mld euro zostanie przeznaczone na dokończenie budowy lotniska. Około miliarda euro zostanie wykorzystane na rozbudowę terminala, która jest już konieczna, gdyż przepustowość nowo otwartego portu lotniczego będzie o 3-4 mln pasażerów niższa, niż szacowany ruch w Berlinie. Reszta kwoty pokryje koszty obsługi długu spółki.

Strzykawka finansowa ma zapewnić funkcjonowanie lotniska do 2019 r.

Pierwotnie koszty budowy nowego berlińskiego lotniska szacowano na 2,5 mld euro. Budowa ruszyła w 2006 r. Po wielokrotnych opóźnieniach i skandalach obecnie koszt wzrósł do 6,5 mld euro. Obecnie planowanym terminem otwarcia jest druga połowa 2017 r. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta jednak dopiero w przyszłym roku. gość_b0ba2 - Profil
gość_b0ba2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie