Bruksela zgodzi się na kolejną dopłatę do BER

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 grudnia 2015 18:32
2 komentarze

W styczniu Komisja Europejska wyda zgodę na dokapitalizowanie spółki budującej nowe berlińskie lotnisko kwotą 2,2 mld euro – wynika z informacji „Der Tagesspiegel”. To podniesie koszty budowy do 6,5 mld euro.

Reklama

Na razie Komisja milczy na temat zgody na dofinansowanie, ale według źródeł „Der Tagesspiegel” pozytywna decyzja jest pewna.

Niemiecki dziennik informuje jednak, że to ostatnia publiczna dopłata, na którą zgadza się Komisja. Jeśli nie uda się dokończyć budowy w ramach tego budżetu, władze Berlina będą musiały pozyskać inwestora prywatnego.

Spółka wnioskowała o zgodę na 2,6 mld euro dokapitalizowania, ale według cytowanych przez „Der Tagesspiegel” wypowiedzi jej przedstawicieli nieco niższy limit nie powinien stanowić problemu. Ok. 1,1 mld euro zostanie przeznaczone na dokończenie budowy lotniska. Około miliarda euro zostanie wykorzystane na rozbudowę terminala, która jest już konieczna, gdyż przepustowość nowo otwartego portu lotniczego będzie o 3-4 mln pasażerów niższa, niż szacowany ruch w Berlinie. Reszta kwoty pokryje koszty obsługi długu spółki.

Strzykawka finansowa ma zapewnić funkcjonowanie lotniska do 2019 r.

Pierwotnie koszty budowy nowego berlińskiego lotniska szacowano na 2,5 mld euro. Budowa ruszyła w 2006 r. Po wielokrotnych opóźnieniach i skandalach obecnie koszt wzrósł do 6,5 mld euro. Obecnie planowanym terminem otwarcia jest druga połowa 2017 r. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta jednak dopiero w przyszłym roku.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_692e4 2015-12-23 13:41   
gość_692e4 - Profil gość_692e4
I tak, wg byłego wojewody Kozłowskiego, najdroższym portem lotniczym świata jest Radom za 100 mln PLN z hakiem.
mietek 2015-12-17 14:07   
mietek - Profil mietek
Można by się czepiać ale jakoś nie można stwierdzić, po tym artykule, że KE stawia jakieś ostre warunki w sprawie pomocy publicznej dla BER...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama