Eurowings z dobrymi wynikami

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 grudnia 2015 13:03
2 komentarze
Grupa Lufthansa jest bardzo zadowolona z wyników tras europejskich obsługiwanych przez koncern Eurowings. Carsten Spohr, prezes koncernu, uważa, że ta marka będzie bardzo dobrą platformą do konsolidacji kolejnych linii.
Reklama

- W tym roku po raz pierwszy wypracujemy zysk na europejskich trasach point-to-point. Zysk jest dwucyfrowy, i to wysoko dwucyfrowy. Zarobilibyśmy na tym segmencie nawet przy wyższych cenach paliwa - powiedział w rozmowie z dziennikarzami na szczycie Star Alliance w Chicago Carsten Spohr, prezes zarządu i dyrektor generalny Lufthansa Group.

Na razie Lufthansa nie wyszczególnia w sprawozdaniach kwartalnych wyników marki Eurowings. Powstała ona głównie na podstawie spółki Germanwings. Cały segment działalności pasażerskiej Lufthansy, obejmujący też Germawings, w okresie od stycznia do września br. osiągnął zysk EBIT równy 834 mln euro.

Spohr zaznaczył, że do tej pory Lufthansa zawsze traciła na lotach bezpośrednich point-to-point w obrębie Europy. Dopiero zmiana struktury koncernu umożliwiała zmianę tej sytuacji.


Od przyszłego roku wyniki finansowe Eurowings (zarówno w ramach lotów europejskich, jak i niskokosztowych połączeń dalekodystansowych) będą już wyszczególniane w dokumentach Lufthansy.

Spohr dodał, że marka Eurowings to doskonała platforma do dalszej konsolidacji linii lotniczych w Europie.

- Zgadzamy się z Willie Walshem [prezesem IAG - red.], że w Europie jest za dużo linii lotniczych. Nie mówimy o modelu amerykańskim, gdzie zostały trzy duże linie tradycyjne, ale pewna konsolidacja jest nieunikniona. Dla nas wehikułem do kolejnych przejęć może być właśnie Eurowings - podkreślił prezes niemieckiego koncernu.

Choć Spohr nie chciał odpowiedzieć na pytanie, jakie linie potencjalnie mógłby przejąć koncern Lufthansa, zaznaczył, że w ramach marki Eurowings mogą zostać skonsolidowane operacje lotnicze Brussels Airlines i Air Dolomiti. Obydwie te linie należą do grupy kapitałowej Lufthansy, ale nie są obecnie skonsolidowane.

Carsten Spohr równocześnie jest spokojny o to, że po konsolidacji w Europie nadal będzie miejsce dla linii tradycyjnych.

- Udział low-costów będzie rósł, ale na pewno nie dojdzie do 90 proc. zapowiadanych przez Michaela O'Leary'ego. Pasażerowie nadal będą chcieli latać liniami typu full service przez huby - prognozuje Spohr. - To właśnie na rynku lotów point-to-point jest przestrzeń do konsolidacji. Na pewno nie da się tego zrobić w oparciu o Lufthansę, ale właśnie o Eurowings.

fot. Lufthansa
Reklama

Ostatnie komentarze

henry93 2015-12-15 23:47   
henry93 - Profil henry93
na razie od maja z DUS do KTW będą latać na A320. zawsze to jakaś zmiana na lepsze :)
gość_1d878 2015-12-14 21:40   
gość_1d878 - Profil gość_1d878
Skoro dobry wynik to może w końcu pójdą po rozum do głowy i zaczną latać z MUC i Hamburga do KTW ? trochę kasy by zarobili na hanysach!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama