Od dziś nowy rozkład na kolei

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 grudnia 2015 07:57
7 komentarzy
W nowym rozkładzie rocznym PKP Intercity zwiększy aż o 20 proc. liczbę oferowanych pociągów, a składy Pendolino dojadą do nowych miast. Duże zmiany czekają również podróżnych w ruchu regionalnym.
Reklama

13 grudnia rozkład kolejowy zmienia się w większości państw świata - tę datę wyznaczył Międzynarodowy Związek Kolei (UIC).

PKP Intercity, największy przewoźnik dalekobieżny, zaoferuje pasażerom aż 365 różnych połączeń, czyli o 63 więcej niż w obecnym rozkładzie. Planowana praca przewozowa wyniesie 57 mln pociągokilometrów - to najwięcej w historii spółki.

Składy Pendolino, obsługujące połączenia Express InterCity Premium, pojadą na trzech nowych trasach: do Bielska-BIałej, Gliwic i Rzeszowa. To oznacza także dodatkowe przystanki m.in. w Tychach, Zabrzu i Tarnowie.

Na wielu trasach dzięki kończącym się modernizacjom pociągi dalekobieżne wyraźnie przyspieszą. O zapowiedziach dotyczących skrócenia czasu podróży pisaliśmy już w październiku. Do poniżej 3 godzin skróci się czas podróży ze stolicy do Bydgoszczy (obecnie 3:24). O ponad godzinę szybciej dotrą pasażerowie z Wrocławia do Gdańska (5 godzin zamiast obecnych ponad 6). Do nieco ponad godziny skróci się czas podróży na ważnej trasie z Łodzi do Warszawy.


Niewielkie, ale bardzo istotne oszczędności uzyskano też przy kursach Pendolino. Z Warszawy do Gdańska podróż potrwa teraz 2:39 (obecnie 2:58), do Krakowa 2:19 (teraz 2:28), a do Wrocławia 3:36 (teraz 3:41). Jak podkreślił Leonkiewicz, każda minuta na tych relacjach daje PKP Intercity przewagę nad autobusami i samolotami.

Pociągi spółki wrócą też na zamkniętą od ponad roku z uwagi na remont trasę z Warszawy do Białegostoku.

W barwach PKP Intercity na połączeniach kategorii TLK kursowanie rozpoczną pociągi Stadler FLIRT. Jednak w wyniku opóźnień przy produkcji w bydgoskiej Pesie na razie z pasażerami nie wyjedzie ani jeden z dwudziestu zamówionych składów DART.

W ruchu regionalnym największym przewoźnikiem pozostaną Przewozy Regionalne. Spółka ta zmniejszy jednak pracę przewozową, głównie przez to, że wiele połączeń lokalnych przejmą inni przewoźnicy (Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie i trójmiejska PKP SKM).

Komfort pasażerów Przewozów Regionalnych wzrośnie dzięki 21 zmodernizowanym składom EN57AL. Obsłużą one m.in. trasy z Wrocławia do Kłodzka, Poznania i ZIelonej Góry, z Zielonej Góry do Szczecina i z Poznania do Łodzi oraz Kołobrzegu (przez Piłę).


Spółka przywróci lub wprowadzi do oferty nowe połączenia, m.in.: Siedlce-Terespol, Siedlce-Łuków, Kraków-Oświęcim, Gdynia-Hel, Malbork-Grudziądz, Częstochowa-Tarnowskie Góry. W I kwartale 2016 r. ruszą też połączenia z Olsztyna do portu lotniczego w Szymanach - rozkład jazdy ma być ściśle skoordynowany z godzinami lotów. Zawieszone zostaną za to trasy m.in. Sucha Beskidzka-Żywiec, Tomaszów Mazowiecki-Drzewica i Chełm-Dorohusk. Z kolei trasa Ustka-Słupsk będzie obsługiwana tylko sezonowo latem.

Ciekawą nowość dla pasażerów przygotował też trzeci co do wielkości kolejowy przewoźnik pasażerski w kraju, Koleje Mazowieckie. Spółka uruchomi tanie weekendowe połączenia dalekodystansowe - z Warszawy do Gdańska i Krakowa. Na tych trasach będzie rywalizować m.in. z połączeniami Pendolino.

fot. Dominik Sipiński, Przewozy Regionalne
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b4234 2015-12-14 14:46   
gość_b4234 - Profil gość_b4234
Strategicznym przystankiem dla Pendolino jest Zawiercie.
gość_9ece2 2015-12-14 13:38   
gość_9ece2 - Profil gość_9ece2
mietek: Raczej nie chce mi się wierzyć, żeby nie było Słonecznego- zresztą coś niedawno czytałem że będzie. Ponadto KM ma jeździć do Krakowa :D

Jeśli chodzi o KD w pierwszym dniu, to w moim przypadku: szynobus (nówka z Pesy) na trasie Kłodzko- Wałbrzych na każdej stacji stał długo po zamknięciu drzwi (nie wiem, czy z przyzwyczajenia do starego modelu za każdym razem maszynista coś mylił, czy co...) dzięki czemu dojechał spóźniony, pociąg z Wałbrzycha do Wrocka przepchany i spóźniony 10 min. IC w drugą stronę 80 min. obsuwy. Ogólnie zaczęło się ciekawie...

Ale przynajmniej rozkład, który w pełni mi odpowiada ;)
LUZzik 2015-12-14 10:47   
LUZzik - Profil LUZzik
Banan86: zejdź na ziemię. Takie połączenia miałyby sens tylko wówczas gdyby przy Dw. Gł. PKP funkcjonowało zintegrowane centrum komunikacyjne oraz jeden bilet aglomeracyjny. Na pierwsze możemy liczyć za jakieś 3-4 lata. To drugie mogłoby funkcjonwac już teraz, ale… "niedasię". Zimą połączenie LUZ- Lublin Główny tylko 3x / dobę. Od wiosny planowana jest korekta rozkładu.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama