LOT: Nie ma strajku, możliwe zmiany w radzie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 grudnia 2015 16:44
PLL LOT doszedł do porozumienia ze związkami zawodowymi, dzięki czemu zaplanowany na dziś (14.12) strajk został odwołany. Odbędzie się za to walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki, co może rozpocząć zmiany personalne w linii.
Reklama

Porozumienie między zarządem LOT-u i związkami zawodowymi zawiesza trwający od blisko dwóch lat spór zbiorowy i wprowadza tymczasowy regulamin wynagradzania, który będzie obowiązywał przez cały 2016 r. Zakłada on realne podwyżki dla pracowników w sumie w kwocie 12 mln zł. Linia i związki poinformowały o kompromisie we wspólnym oświadczeniu.

- To bardzo dobry kompromis. Wszyscy odpowiedzialnie zdajemy sobie sprawę, że LOT dopiero wychodzi z trudnego procesu restrukturyzacji i musimy koncentrować się na poprawie sytuacji finansowej firmy. Ale nie ignorujemy przy tym potrzeb i postulatów strony społecznej i wszystkich pracowników - mówi cytowany w komunikacie prasowym Marcin Celejewski, p.o. prezes LOT-u.

- Porozumienie, choć dotyczy 2016 r., otwiera możliwość zawarcia docelowego regulaminu wynagradzania. Mam nadzieję obowiązującego już od 2017 r. - dodaje Stefan Malczewski, przewodniczący NSZZ.

Negocjacje między zarządem i związkami toczyły się bardzo intensywnie od września. Miesiąc temu nieoczekiwanie jeden z trzech związków - ZZ Personelu Pokładowego i Lotniczego - ogłosił strajk. Pozostałe dwie organizacje pracownicze - związek pilotów oraz NSZZ - nie przerwały negocjacji. Protest miał odbyć się 19 listopada. Do strajku ostatecznie nie doszło (choć LOT i tak musiał odwołać kilka połączeń). Dzień przed nim zarząd linii doszedł do porozumienia ze związkiem.


Tymczasowe porozumienie zagwarantowało zwiększenie budżetu na płace o 12 mln zł. Z naszych informacji wynika jednak, że taka propozycja padała ze strony LOT-u już przed groźbą strajku, a groźba strajku jedynie opóźniła osiągnięcie kompromisu.

To jednak nie zakończyło sporu. W ubiegłym tygodniu ZZPPiL ponownie zagroził strajkiem, który miał odbyć się dziś (14.12). Tym razem kością niezgody było zawieszenie sporu zbiorowego. Związkowcy początkowo nie chcieli się na to zgodzić mimo osiągnięcia tymczasowego porozumienia co do regulaminu wynagrodzeń. Ostatecznie doszło do porozumienia, przez co strajk się nie odbędzie.

Mimo to dziś może jednak dojść do ważnych zmian w spółce. Odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki, które zatwierdzi zmiany w składzie rady nadzorczej. Zwołał je Celejewski w celu dołączenia do składu organu nadzorczego trzech przedstawicieli pracowników. Jednak jak wynika z informacji Pasazer.com potwierdzonych w dwóch źródłach, prawdopodobnie dojdzie do głębszych zmian i powołania do rady przedstawicieli nowej władzy.

Ponieważ Skarb Państwa ma 99,82 proc. akcji LOT-u, w praktyce decyzje o składzie rady nadzorczej podejmie minister Dawid Jackiewicz. Formalne zwołanie walnego zgromadzenia jest jednak konieczne, gdyż szanse na głosowanie muszą mieć pozostali akcjonariusze - państwowe Towarzystwo Finansowe Silesia (0,14 proc. akcji) i pracownicy (0,03 proc.).

Takiej konieczności nie było np. w PKP, gdzie jedynym akcjonariuszem jest państwo. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk mógł w każdej chwili, działając jako walne zgromadzenie, wymienić radę nadzorczą.

Ewentualna zmiana składu rady w Locie otworzy drogę do rozpisania konkursu na nowego prezesa spółki.

fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama