Usterka i błąd załogi przyczyną katastrofy A320 Air Asia

2 grudnia 2015 17:33
To nie zła pogoda, a usterka techniczna i błąd załogi kokpitowej doprowadził w ubiegłym roku do katastrofy samolotu airbus A320 linii Air Asia - wynika z raportu końcowego przestawionego przez indonezyjski Narodowy Komitet Bezpieczeństwa Transportu (NTSC).
Reklama
Narodowy Komitet Bezpieczeństwa Transportu Indonezji wydał wczoraj (1.12) raport końcowy w sprawie wypadku, w którym uczestniczył airbus A320 linii Air Asia o znakach rejestracyjnych PK-AXC.

Śledczy NTSC doszli do wniosku, że popękanie połączeń lutowniczych na płytce modułu RTLU było głównym czynnikiem przyczyniającym się do tragicznej katastrofy samolotu linii AirAsia lecącego z Surabai (Indonezja) do Singapuru, który rozbił się w Morzu Jawajskim w 28 grudnia 2014 r. Na pokładzie airbusa A320 znajdowały się 162 osoby. Nikt nie przeżył katastrofy.

Analiza rejestratorów parametrów lotu samolotu wykazała, że około 30 minut po starcie z Surabai do Singapuru, system układ ogranicznika wychylenia steru kierunku nie zadziałał prawidłowo, aktywując w ciągu 14 minut cztery krytyczne wiadomości (master caution) na elektronicznym systemie monitorowania statku powietrznego (ECAM).

Po każdym z pierwszych trzech ostrzeżeń, załoga wykonywała procedury ECAM. Jednak po czwartym ostrzeżeniu wynika, że rejestrator parametrów lotu zarejestrował reset komputera FAC (Flight Augmentation Computer) co spowodowało przerwy w dostarczeniu prądu do tego urządzenia.

W rezultacie, piąty komunikat ECAM ostrzegał już o podwójnym błędzie FAC, wywołując szóste ostrzeżenie, po którym system fly-by-wire został przełączony w tryb alternatywny tzw. alternate law, pod którym zabezpieczenia oraz automatyczne sterowanie ciągiem nie były dostępne. To także spowodowało, że ster kierunku odchylił się o 2 stopnie w lewo, w wyniku czego samolotu przechylił się o 54 stopnie.

- Działania pilotów spowodowały niezdolność do kontrolowania statku powietrznego w trybie alternatywnym, powodując przejście samolotu z normalnego lotu do długotrwałego przeciągnięcia, z którego załoga nie mogła już wyprowadzić maszyny - stwierdziło NTSC.

//www.pasazer.com/img/images/normal/airasia,a320,sin,pbozyk2.jpg
Kiedy załoga próbowała wyciągnąć airbusa z przeciągnięcia, samolot osiągnął wysokość 38500 stóp (11734 metrów) a jego przechylenie wynosiło aż 104 stopnie, po czym zaczął gwałtownie opadać. W ostatniej fazie lotu prędkość opadania wynosiła aż 20 tys. stóp na minutę (6096 metrów), a prędkość lotu 57 węzłów (105 km/h).

W dzienniku technicznym samolotu znajduje się informacja, że przez ostatni rok 23 razy występowały problemy z ogranicznikiem systemu wychylenia steru kierunku tzw. Rudder Travel Limit Unit (RTLU). Problem wystąpił po tym jak pojawiła się szpara w lutowaniu na płytce modułu RTLU.

Dochodzenie wykazało, że w czasie lotu, pęknięcie lutowania doprowadziło do ​​utraty przepływu elektrycznego do RTLU, co skutkowało jego całkowitym uszkodzeniem. Jak podaje NTSC, warunki pogodowe i brak pełnego zezwolenia na lot nie były czynnikami przyczyniającymi się do wypadku.

Komitet zalecił, aby Airbus opracował procedury, które umożliwiają pilotom lepsze radzenie sobie z wieloma problemami w czasie lotu, ograniczenie czynników rozpraszających, a dla samych pilotów obowiązkowego szkolenia w sytuacjach dużego zdenerwowania.

Po wypadku, linia Air Asia Indonesia wykonała 51 działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa, w większości związanych ze współpracą załogi w kokpicie tzw. Crew Resource Management (CRM) oraz procedur wychodzenia z nadzwyczajnych sytuacji. NTSC przesłał również zalecenia dla Dyrekcji Generalnej Lotnictwa Cywilnego w Indonezji, Airbusa, amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) w kwestii załogi kokpitowej tak, aby skuteczniej zarządzać wieloma i powtarzającymi się alarmami typu master caution, w celu zmniejszenia rozproszenia uwagi.

Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy