×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Dawno, dawno temu w Qantas...


Jedna z największych i najbardziej znanych linii na świecie, australijskie okno na świat. Zapraszamy do obejrzenia jak wyglądała podróż Qantasem na pokładzie B747 w latach siedemdziesiątych.


Najdłuższe trasy australijskiego przewoźnika były obsługiwane boeingami B747 JumboJet - największymi samolotami tamtego okresu. 

Przenosimy się do 1971 r., w którym to linia reklamowała się hasłem "Pewność to uczucie, które towarzyszy ci w podróży z Qantas." Loty dwupoziomowymi boeingami należały do najwygodniejszych i najbezpieczniejszych na świecie. Linia obsługiwała nimi najdalsze i najbardziej prestiżowe połączenia - między innymi z Sydney do Londynu i Paryża. 


To był początek ery "samolotów z garbem", które zrewolucjonizowały lotnictwo i zapoczątkowały złote czasy przemysłu lotniczego. 


Samoloty linii Qantas jak zwykle miały swoje charakterystyczne kangury na statecznikach. 


A jaka wyglądała sama podróż na pokładzie? Wnętrze wykonane z wysokiej jakości materiałów, dania przyrządzane przez światowej sławy szefów kuchni, dbałość o szczegóły i celebrowanie każdej chwili w powietrzu. 


A pasażerowie mogli zapoznać się ze szczegółowym opisem wyjątkowego samolotu na pokładzie którego odbywali podróż. 


Alkohole z górnej półki, apetycznie wyglądające posiłki i dużo więcej miejsca w kabinie. 


Klasa ekonomiczna zanadto się nie zmieniła. Nie licząc faktu, że kiedyś fotele były szersze, a miejsca na nogi było zdecydowanie więcej. 


Może nie było wbudowanych w siedzenia systemów rozrywki pokładowej, ale już wtedy pasażerowie otrzymywali słuchawki, przez które mogli słuchać radia czy odtwarzanego na pokładowych telewizorach filmu. 


Samoloty były przystosowane do potrzeb najmłodszych podróżników, natomiast panowie mogli się bez problemu ogolić przy specjalnie przygotowanych do tego stanowiskach. 


Obsługa pokładowa prezentowała się nienagannie. Żeby przejść proces rekrutacyjny linii Qantas trzeba było spełnić wiele rygorystycznych wymagań, między innymi znać kilka języków obcych, zaliczyć testy wiedzy, mieć nienaganną postawę i maniery oraz doskonale umieć pływać. 


Najmłodsi podróżni zawsze mogli liczyć na pomocnych i uśmiechniętych stewardów i stewardessy oraz na pamiątki z niezapominanej podróży. 


W 1967 r. przewoźnik podjął decyzję o zamówieniu pierwszych boeingów B747. Samoloty mogły pomieścić 350 pasażerów, co uznano za atut w porównaniu do mniej pojemnych boeingów B707. Pierwsze cztery jumbojety pojawiły się w służbie w 1971 r. Późniejsza dostawa pozwoliła Qantasowi na wybór wersji 200B, którą przewoźnik uznał za bardziej pasującą do profilu przewozowego. 


Także w 1967 r. przewoźnik podjął decyzję o zmianie nazwy z Qantas Empire Airways na Qantas Airways. 


A Wy jak wspominacie złotą erę lotnictwa? 

Piotr Golianek
fot. airwaysnews na podstawie zdjęć Qantas

gość_f6bb7 - Profil
gość_f6bb7
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie