Norwegian ma brytyjski certyfikat

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 listopada 2015 13:45
Linia Norwegian Air Shuttle uzyskała brytyjski certyfikat operatora lotniczego (AOC), dzięki któremu operacje m.in. z bazy w Londynie-Gatwick przejmie nowa spółka Norwegian UK. To pozwoli na szybszą ekspansję na trasach długodystansowych.
Reklama

Dzięki brytyjskiemu certyfikatowi Norwegian będzie mógł uruchomić nowe trasy do krajów, z którymi Wielka Brytania ma podpisane odpowiednie umowy dwustronne. Przewoźnik jest zainteresowany lotami między innymi do Azji, RPA i Ameryki Południowej.

Nowy certyfikat nie będzie miał jednak przełożenia na trasy do Stanów Zjednoczonych. Te loty norweska linia chce docelowo wykonywać za pośrednictwem irlandzkiej spółki-córki Norwegian Air International. Co prawda przewoźnik ma już irlandzki certyfikat, ale czeka od ok. półtora roku na zgodę amerykańskiego Departamentu Transportu. Władze w Stanach są pod presją własnych linii i związków zawodowych, by takiej zgody nie wydawać.

Do czasu uzyskania zezwolenia od Departamentu Transportu Norwegian wykonuje loty do Stanów przez swoją główną linię.

Przeniesienie operacji do NAI umożliwiłoby m.in. zatrudnianie personelu na warunkach irlandzkich, a nie norweskich, co byłoby dla linii znacznie tańsze.

Jednak w oczekiwaniu na rozwój sytuacji w Stanach Norwegian zamierza uruchamiać inne kierunki długodystansowe. Najprawdopodobniej spółka skupi się na rozbudowie bazy w Gatwick - to obecnie najszybciej rosnąca baza linii.

Norwegian oferuje obecnie loty z Londynu-Gatwick do Nowego Jorku, Los Angeles, Orlando, Fort Lauderdale i do Portoryko, a wkrótce uruchomi jeszcze połączenie do Bostonu. W Gatwick stacjonują dwa boeingi 787-8 Dreamliner norweskiej linii oraz osiem boeingów 737-800, które wykonują rejsy europejskie.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama