easyJet w Polsce stawia na Kraków

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 listopada 2015 07:37
14 komentarzy
Brytyjska linia niskokosztowa easyJet nie będzie na razie wchodzić na inne polskie lotniska poza Krakowem. Dla przewoźnika priorytetem jest rozwój w Europie Zachodniej, na naszą część Europy przyjdzie kolej później.
Reklama
- Na przyszły sezon nie planujemy wejście na żadne nowe polskie lotniska. To kwestia priorytetów, bo nie możemy naraz rosnąć wszędzie. Naszą strategią zawsze był stopniowy rozwój o niskim ryzyku i teraz chcemy przede wszystkim umocnić swoją pozycję na tych rynkach, gdzie już jesteśmy - powiedział Thomas Haagensen, dyrektor easyJet na Europę Wschodnią, w rozmowie z Pasazer.com w siedzibie linii w Luton.

Haagensen przypomniał, że łącznie z zapowiedzianą na przyszłe lato trasą do Mediolanu easyJet będzie oferował z Krakowa dziesięć tras. Linia jest zadowolona z wyników na tym lotnisku i zwiększa częstotliwość połączeń do Londynu-Gatwick i Paryża-CDG.

Jak dodał regionalny dyrektor easyJeta, Kraków początkowo był dla linii typowym kierunkiem na krótkie wyjazdy (city breaki) dla pasażerów z Europy Zachodniej oraz dla Polaków latających do swoich rodzin i znajomych za granicą. Jednak w ostatnim czasie mocno zwiększa się popyt na te loty ze strony podróżnych biznesowych. Wynika to m.in. z tego, że wiele firm zagranicznych ma w Krakowie centra usług wspólnych.


- Budujemy naszą ofertę w Krakowie powoli, ale stabilnie - mówi Haagensen.

Taka strategia wzrostu jest typowa dla easyJeta. Linia od początku swojej działalności unika nadmiernego ryzyka i woli powoli zdobywać rynki. Haagensen przyznaje, że przez to spółka traci pewne szanse rynkowe, ale za to jest bardziej stabilna i przewidywalna.

Jednak dobre wyniki tras z i do Krakowa nie oznaczają, że easyJet będzie rozwijał się na innych lotniskach w Polsce. Haagensen zwrócił uwagę, że cała Europa Środkowo-Wschodnia z wyjątkiem Niemiec nie jest obecnie wśród priorytetów easyJeta.

- 20 lat temu easyJet zaczynał jako linia brytyjska. Drugą fazą rozwoju była ekspansja w Europie kontynentalnej na zachodzie kontynentu. Teraz chcemy umocnić swoją pozycję, zdobyć stabilny udział w rynku, który da nam pierwszą lub drugą pozycję w każdym kluczowym kraju. Szczególnie patrzymy teraz na Niemcy i północne Włochy - wyjaśnia Haagensen.

Dodaje, że rozwój w Krakowie na razie na pewno nie będzie wiązał się z bazą easyJeta w tym mieście. Przewoźnik koncentruje się na tym, by najpierw otworzyć trasy do wszystkich lub przynajmniej większości istniejących baz (easyJet ma ich w tej chwili 26).

Wkrótce na Pasazer.com opublikujemy pełen wywiad z Thomasem Haagensenem.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f225b 2015-11-18 14:22   
gość_f225b - Profil gość_f225b
mocno zwiększa się popyt na te loty ze strony podróżnych biznesowych. Wynika to m.in. z tego, że wiele firm zagranicznych ma w Warszawie centra usług wspólnych.

nie bardzo rozumiem, biznes z WAW lata easyjet z KRK...? to sie jakos kupy nie trzyma...

ale co tam ich cyrk ;)

widac ze CEE jest dla nich na razie bez znaczenia, maja w Polsce KRK i sobie tam dobrze radza pewnie troche im rosnie co roku
CEE nie traktuja powaznie lub moze ladnie priorytetowo pewnie wiedza ze tu rzadza FR i Wizz wiec gdyby chcieli zawalczyc musieliby wejsc na calago,a jak widac w artykule CEE jest na razie bez znaczenia

walcza o "drozszego" klienta ze "starej" Unii i tam bronia swojego kawalka tortu przed innymi...


gość_6f7fc 2015-11-16 14:20   
gość_6f7fc - Profil gość_6f7fc
@milo2 Równie dobrze by mogli wejść do Bydgoszczy... Modlin to prowincjonalne lotnisko, jak przykładowa Bydgoszcz. Skoro EZY stać na uruchamianie połączeń z wielkimi portami jak CDG, LGW czy AMS to będzie go stać na WAW, na którym znajdzie kilka razy więcej paxów jak na WMI.
misiok 2015-11-12 21:10   
misiok - Profil misiok
@gość_a43d4 - też mam takie nieodparte wrażenie, że piszą aby pisać. :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy