Andrzej Adamczyk ministrem transportu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 listopada 2015 12:28
6 komentarzy
Kandydatem na ministra transportu w nowym rządzie jest Andrzej Adamczyk - doświadczony parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości specjalizujący się z zagadnieniach infrastrukturalnych. Jednak lotnictwo do tej pory nie było jego ulubionym obszarem.
Reklama
Andrzej Adamczyk, poseł PiS od 2005 r. i wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury od 2008 r., obejmie zapewne tekę szefa przywróconego Ministerstwa Transportu i Budownictwa. Jego kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić prezydent i parlament.

Resort powstanie w wyniku podzielenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Adamczyk będzie zarządzał polityką transportową i infrastrukturalną z wyjątkiem morskiej (ta trafi do również nowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej) oraz budownictwem. Najprawdopodobniej Ministerstwo Transportu nie będzie zajmowało się rozdziałem i rozliczaniem środków unijnych. Nowo powstały resort będzie mniejszy niż MIR, ale ma być sprawniejszy.


Kandydat na ministra transportu jest ekspertem od drogownictwa i budownictwa - choć ostro krytykował rząd, to nawet posłowie z innych partii uznają go za merytorycznego eksperta. Bardzo skutecznie zabiegał m.in. o inwestycje w swoim regionie, uczestniczył w pracach nad nowelizacją prawa budowlanego. Składał również interpelację dotyczące transportu kolejowego oraz sporadycznie lotnictwa.

Adamczyk nie wypowiadał się jednak często na tematy lotnicze, dlatego zapewne mocną pozycję w nadzorze nad tym sektorem będzie miał odpowiedni wiceminister.

Pod Ministerstwo Transportu podlegać będą m.in. Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i PPL. Resort ma niewielki wpływ na LOT - przewoźnik podlega pod Ministerstwo Skarbu Państwa, które objął Dawid Jackiewicz. Ten europoseł PiS był bardzo ostrym krytykiem działań zarządu Sebastiana Mikosza. Konflikt był na tyle duży, że przewoźnik skierował nawet przeciwko Jackiewiczowi pozew cywilny o działanie na szkodę spółki.

Objęcie funkcji przez Jackiewicza będzie zapewne oznaczało szybką zmianę na stanowisku prezesa LOT-u. Stanowisk nie mogą być też pewni szefowie agencji i spółek podlegających pod Ministerstwo Transportu. Szefem ULC jest obecnie były poseł PO, Piotr Ołowski.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9ef86 2015-11-18 14:43   
gość_9ef86 - Profil gość_9ef86
Ciekawe gdzie teraz wypłynie TB lub KK jako wielcy fachowcy i eksperci branży, z zawodu dyrektorowie.
gość_a1fc3 2015-11-15 17:13   
gość_a1fc3 - Profil gość_a1fc3
To ten od ekranów przy autostradach i ekspresówkach? Jeszcze niedawno narzekali na po, że"n amnożyli" ministerstw. Było 18, jest 26.
gość_ce673 2015-11-15 13:02   
gość_ce673 - Profil gość_ce673
Namnożyli tych ministerstw jak kiedyś w Związku Radzieckim i niewykluczone jest,że może kiedyś powstanie Ministerstwo Lotnictwa Cywilnego(jak Beata upadnie),bo praca dla swojaków musi być.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy