×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Dubaj: airBaltic pierwszym klientem CSeries CS300


Bombardier poinformował dziś (8.11) w Dubaju podczas 13. Dubai Airshow, że linia airBaltic zostanie pierwszym użytkownikiem (launch customer) większego modelu CSeries - CS300.


Łotewski przewoźnik będzie pierwszym, który odbierze większe modele z rodziny CSeries kanadyjskiego producenta. Do airBaltic trafi łącznie 13 samolotów CS300. Zastąpią one 12 boeingów B737 oraz pozwolą na zwiększenie floty odrzutowców. Warto dodać, że linia posiada siedem opcji na samoloty tego typu, a wartość całego kontraktu (wraz z opcjami) opiewa na kwotę około 1,6 mld dolarów amerykańskich przy obecnych cenach katalogowych.

//www.pasazer.com/img/images/normal/bombardier,CS300,airBaltic_1.jpg
Pierwszy CS300, który otrzyma rejestrację YL-CSA, trafi do linii w drugiej połowie 2016 r. Będzie posiadał także odświeżone malowanie przewoźnika. Na kadłubie pojawi się duży napis airBaltic zastępujący dotychczasowy napis airBaltic.com. Inną kosmetyczną zmianą będzie także kolor silników, które będą malowane na zielono. Według wstępnych informacji, nowe malowanie otrzymają także wszystkie bombardiery Q400.

//www.pasazer.com/img/images/normal/BA-CS300_airBaltic-HR.jpg
- Patrząc na samoloty, którymi moglibyśmy zastąpić starsze maszyny, przeanalizowaliśmy wąskokadłubowe produkcje głównych firm i zdecydowaliśmy, że CS300 najlepiej odpowiadać będzie naszym potrzebom. Będzie to doskonały towarzysz dla naszych bombardierów Q400 NextGen - powiedział Martin Gauss, prezes airBaltic.

airBaltic, narodowy przewoźnik Łotwy, posiada obecnie flotę złożoną z 24 samolotów: siedmiu boeingów B737-300, pięciu B737-500 oraz 12 bombardierów Q400 NextGen.

//www.pasazer.com/img/images/normal/bombardier,cs300,paris,pbozyk_1.jpg
Bombardier CSeries to najnowszy produkt kanadyjskiego producenta. Jest to dwusilnikowy, wąskokadłubowy samolot odrzutowy średniego zasięgu. Rodzina nowych maszyn została podzielona na dwa modele: CS100 oraz CS300, które zabiorą na pokład kolejno od 110/120 do 145/160 pasażerów. Dostawa pierwszego CS100 zaplanowana jest na początku 2016 r. do linii SWISS, natomiast pierwszego CS300 do linii airBaltic.

Do tej pory Bombardierowi udało się zgromadzić zamówienia na 243 maszyny CSeries, w tym 190 CS300, oraz opcje na nieco ponad 160 maszyn CS100/CS300. To wciąż bardzo małe liczby programu, który kosztuje Bombardiera już ponad 4 mld dolarów amerykańskich.


Zapraszamy także na 5 pytań o... Bombardiera CSeries z Robertem Dewar, wiceprezesem Bombardier Commercial Aircraft i szefem programu CSeries.

Fot. Piotr Bożyk, Bombardier Aerospacegość_610cc - Profil
gość_610cc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie