×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair zarobił ponad miliard euro w pół roku


Irlandzki Ryanair zarobił w okresie od kwietnia do września 1,09 mld euro netto, nie wliczając przychodu ze sprzedaży akcji Aer Lingus. To o 37 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.
Półroczne wyniki Ryanaira (rok rozliczeniowy tej linii trwa od kwietnia do marca) pokazują wzrost we wszystkich kluczowych wskaźnikach. Przychody spółki wzrosły o 14 proc. do 4,04 mld euro, marża netto o 4 pkt. proc. do 27 proc. Dodatkowe 317,5 mln euro spółka zarobiła dzięki sprzedaży mniejszościowego pakietu akcji Aer Lingus koncernowi IAG. Całkowity zysk netto wyniósł zatem 1,4 mld euro. 

Liczba pasażerów wzrosła do 58,1 mld, czyli o 13 proc. Średni wskaźnik wypełnienia wyniósł 93 proc. (wzrost o 4 pkt. proc.). Ryanair osiągnął to mimo podwyżki cen – średni bilet kosztował w pierwszym półroczu 56 euro, o 2 proc. więcej niż przed rokiem. 

Koszty jednostkowe linii spadły w okresie od kwietnia do września o 6 proc. Całkowite koszty operacyjne wzrosły o 7 proc. do 2,78 mld euro. Złożyły się na to przede wszystkim wyższe wydatki na opłaty lotniskowe i handlingowe (469 mln euro, wzrost o 15 proc.) i na opłaty trasowe (349 mln euro, wzrost o 11 proc.). Mimo większej liczby połączeń o 1 proc. zmalały wydatki na paliwo, które wyniosły 1,16 mld euro. 

Ryanair podniósł perspektywę ruchu w całym roku do 105 mln pasażerów (104 mln w poprzedniej prognozie). Jednak oczekuje też zaostrzającej się wojny cenowej, a przez to niższych zysków. W całym roku zysk wyniesie prawdopodobnie ok. 1,225 mld euro. 

W samym II kwartale Ryanair miał 2,39 mld euro przychodów (wzrost o 17 proc.) i zysk netto równy 843,1 mln euro (wzrost o 41 proc.) bez uwzględnienia przychodu ze sprzedaży Aer Lingusa. 
gość_3da34 - Profil
gość_3da34
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie