×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Bombardier stracił prawie 5 mld dolarów w III kwartale


Kanadyjski producent samolotów i pociągów Bombardier zanotował w III kwartale br. stratę netto w wysokości 4,9 mld dolarów amerykańskich. To głównie efekt dużego odpisu wartości programu CSeries. 
W ubiegłym roku w tym samym okresie Bombardier miał zysk netto równy 74 mln dol. 

Wynik operacyjny (EBIT) wyniósł -4,6 mld dol. wobec 171 mln dol. na plusie rok temu. 

Pogorszyły się również przychody Bombardiera. Wyniosły one 4,1 mld dol., a rok temu - 4,9 mld dol. 

Pogorszenie wyników jest skutkiem nie tylko gorszej sprzedaży (wartość niezrealizowanych dostaw wynosi obecnie 61,8 mld dol. wobec 69,1 mld dol. rok temu), ale i dużych odpisów. Bombardier uwzględnił w wynikach odpis wartości 3,2 mld dol. związany ze słabymi wynikami sprzedaży modelu CSeries. Kolejne 1,2 mld dol. odpisano ze względu na anulowanie programu odrzutowca biznesowego Learjet 85. 

- W ciągu kilku miesięcy od objęcia stanowiska przeze mnie udało nam się wzmocnić zespół menedżerski, dokonać szczegółowego przeglądu naszych programów biznesowych i mamy teraz zdecydowanie wyraźniejszy obraz tego, co chcemy zrobić - mówi cytowany w komunikacie prasowym Alain Bellemare, prezes Bombardiera. 

W segmencie samolotów komercyjnych Bombardier zanotował 480 mln dol. przychodów (spadek o 39 proc.), dostarczył 14 samolotów (wobec 26 rok temu), zebrał dwa nowe zamówienia (wobec 55 rok temu) i w efekcie uzyskał wynik operacyjny równy -3,62 mld dol. Po korekcie o zdarzenia jednorazowe (czyli odpis na program CSeries) wynik wyniósł -63 mln dol. 

Bombardier odbył już ponad 2800 godzin lotów testowych samolotu CSeries CS100, którego certyfikacja jest obecnie ukończona w 97 proc. Poziom zaawansowania procesu certyfikacji modelu CS300 wynosi ponad 60 proc. 

W segmencie samolotów biznesowych Bombardier miał 1,56 mld dol. przychodu (spadek o 5 proc.) i wynik operacyjny równy -1,12 mld dol. Po korekcie EBIT wyniósł 54 mln dol. na plusie. 

Z kolei segment kolejowy miał przychody równe 1,98 mld dol. (spadek o 15 proc.). i EBIT na poziomie 109 mln dol. W tym segmencie nie nastąpiły istotne zdarzenia jednorazowe.  gość_9ec2a - Profil
gość_9ec2a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie