×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Coraz więcej incydentów przez e-papierosy


W ciągu ostatnich dwóch tygodni doszło do co najmniej dwóch przypadków, kiedy e-papieros stał się przyczyną zakłócenia lotu. Jeden miał miejsce w Azji, drugi - w Ameryce Północnej.


W sobotę (24.10) pasażer lecący samolotem linii Malindo Air do Kuala Lumpur doznał poparzeń ręki i nóg. Przyczyną wystąpienia tych, na szczęście powierzchownych ran, było uruchomienie się e-papierosa w bagażu podręcznym trzymanym przez pasażera na kolanach.

Drugi incydent w tym miesiącu miał miejsce 12 października w samolocie linii Delta Air Lines z Montego Bay (Jamajka) do Atlanty. Podczas lotu uruchomił się czujnik pożaru w jednym z bagażników. Pasażerowie zostali ewakuowani z pokładu samolotu za pomocą trapów. Czujnik uruchomił się przez samoczynne rozgrzanie się e-papierosa w bagażu rejestrowanym.

Z powodu powtarzających się incydentów spowodowanych przez e-papierosy linie lotnicze oraz międzynarodowe organizacje zrzeszające przewoźników wydały rekomendacje, a potem zakazy dotyczące przewozu e-papierosów w bagażu rejestrowanym przez pasażerów. W 57. edycji regulacji dotyczących przewozu materiałów niebezpiecznych wydawanych przez IATA, z początkiem 2016 r. wejdą w życie zapisy odnośnie tych urządzeń. 

Wytyczne odnośnie e-papierosów będą dawały możliwość przewozu tych urządzeń przez pasażerów i załogi jedynie w bagażu podręcznym. Dodatkowo nałożony zostanie obowiązek zapobiegania przed ich samoczynnym uruchomieniem. Baterie zapasowe będą musiały, podobnie jak w przypadku innych baterii zapasowych, być zabezpieczone przed przypadkowym zwarciem m.in. poprzez umieszczenie ich w fabrycznym opakowaniu, zaklejeniem zewnętrznych zacisków lub styków baterii taśmą czy umieszczenie w osobnych opakowaniach. 

Należy pamiętać również o tym, że e-papierosy wyposażone w baterie litowe podlegają także przepisom dotyczącym przewozu baterii takiego typu.

Regulacje IATA bazują na wytycznych ICAO dotyczących przewozu materiałów niebezpiecznych drogą lotniczą. W wielu przypadkach nie tylko w pełni się pokrywają z tymi wytycznymi, ale są też bardziej restrykcyjne.

fot. okładka Ecig Click (Flickr.com/CC)gość_228db - Profil
gość_228db
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie