×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowa "Papuga" dla PAŻP


13 października 2015 r. w hangarze firmy Aerodata AG w Brunszwiku odbyła się uroczystość wytoczenia nowego samolotu pomiarowego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Wkrótce zastąpi on jeden z samolotów L-410 Turbolet. 


Nowa "Papuga" PAŻP-u to fabrycznie nowy samolot Beechcraft King Air 350i wyprodukowany przez firmę Textron Aviation w Wichita w amerykańskim stanie Kansas. W Niemczech został poddany gruntownej modyfikacji do wersji kontrolno-pomiarowej.

W nowym samolocie został zamontowany system kontroli z powietrza AD-AFIS-130 wraz z dodatkowym wyposażeniem i urządzeniami (anteny, dodatkowy monitor dla pilotów, przyciski i wyłączniki w kokpicie) współpracującymi z systemem kontroli z powietrza. Po zakończeniu modyfikacji, wraz z zamontowanym systemem przeszedł już pozytywnie próby naziemne i w locie.


Nowoczesna "Papuga" wyposażona w zaawansowaną technologicznie aparaturę będzie wykonywała kontrole urządzeń i systemów nawigacyjnych, dozorowania, łączności lotniczej, systemów świetlnych, a także procedur lotu w polskiej przestrzeni powietrznej.

Nowy samolot spodziewany jest w Warszawie w listopadzie br., służbę rozpocznie na przełomie 2015/2016 r. Zakup i wyposażenie samolotu są współfinansowane ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. 

PAŻP posiada obecnie dwa samoloty kontrolno-pomiarowe Let L-410 Turbolet (produkcji czeskiej). Obydwa rozpoczęły służbę w 1989 r. Jednym z nich reporter Pasazer.com latał podczas testów systemu ILS w Lublinie

King Air 350i ma rozpiętość skrzydeł wynoszącą 17,65 m i długość równą 14,22 m. Kabina ma 1,45 m wysokości i 1,37 m szerokości. To mniejszy samolot niż Let L-410, który może pomieścić nawet 19 osób, a kabina ma 1,66 m wysokości i aż 1,96 m szerokości.

fot. Polska Agencja Żeglugi Powietrznejgość_49189 - Profil
gość_49189
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie