Norwegian dwukrotnie poprawił wynik finansowy

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 października 2015 12:33
Norweski przewoźnik zarobił w III kwartale 1,1 mld koron norweskich brutto (ok. 510 mln zł) - to dwukrotnie lepszy wynik niż rok temu. Wzrosły również: liczba przewiezionych pasażerów i średnie wypełnienie samolotów.
Reklama

W III kwartale Norwegian przewiózł 7,7 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Miał na to wpływ 15-procentowy wzrost liczby pasażerów długodystansowych. Średnie wypełnienie samolotów wyniosło 91 proc.

- Trzeci kwartał pokazał, że długodystansowe i międzynarodowe trasy Norwegiana stały się znacznie bardziej znaczące. To w tym obszarze widzimy największe możliwości wzrostu w przyszłości dającego nam możliwość konkurowania na trudnym światowym rynku - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Bjorn Kjos, prezes linii.

Przychody linii w III kwartale wyniosły 7,28 mld koron norweskich, co stanowiło wzrost o 15 proc. Ponad dwukrotnie (o 122 proc.) poprawił się wynik operacyjny EBIT, który wyniósł 1,18 mld koron. Wynik netto wyniósł za to 833 mln koron, co stanowiło wzrost o 123 proc.

Lepsze były też wskaźniki rentowności. Marża EBIT wzrosła do 16,2 proc. z 8,4 proc. rok temu, a marża netto do 11,4 proc. z 5,9 proc. rok temu. Średni yield wzrósł do 0,48 korony z 0,45 rok temu, a przychód jednostkowy - do 0,43 z 0,38. Koszt jednostkowy w III kwartale wyniósł 0,41 korony (0,30 po odliczeniu kosztów paliwa) wobec odpowiednio 0,40 i 0,26 koron. Linia uzyskała średnio 129 koron przychodu z usług dodatkowych na pasażera.

Kierownictwo linii podkreślało, że ekspansja w Wielkiej Brytanii znajduje się w czołówce długoterminowych planów linii, chociaż zarząd nie wyklucza też rozwinięcia usług w Hiszpanii. Wśród wielkich planów raczej nie znajdziemy Skandynawii, w której linia dąży przede wszystkim do stabilizacji, jednak może również wypracować niewielkie wzrosty w przyszłości.

fot. Norwegian

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama