Koniec lotów z Radomia do Pragi? Czeski film!

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 października 2015 16:18
49 komentarzy
Z systemu rezerwacyjnego Czech Airlines zniknęła możliwość rezerwacji biletów na trasie Radom - Praga w rozkładzie zima 2015/16. Powodem jest to, że do wczoraj na lotnisku nie było możliwości odladzania samolotów.
Reklama
Jeszcze wczoraj (15.10) bilety na loty w sezonie zima 2015/16 z Radomia do stolicy Czech były dostępne w systemie rezerwacyjnym przewoźnika. Dziś możliwa jest jedynie rezerwacja biletów do końca bieżącego miesiąca. Ostatni rejs zaplanowano na 26 października.


- Potwierdzamy, że Czech Airlines zdecydowały o zawieszeniu połączeń między Pragą a Radomiem od 30 października. Powodem są problemy techniczne z zapewnieniem obsługi naziemnej przez lotnisko w Radomiu, a konkretnie - z absolutnie niezbędnym zimą sprzętem do odladzania. Nie możemy latać do Radomia bez usługi odladzania zgodnej z międzynarodowymi standardami jakości - powiedział w rozmowie z Pasazer.com Daniel Sabik, rzecznik prasowy Czech Airlines.

Sabik podkreśla, że wszyscy pasażerowie z biletami na rejsy z Radomia będą mogli skorzystać z połączeń z Warszawy lub uzyskać pełen zwrot kosztów biletu.

Jednak zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez Kajetana Orła, rzecznika prasowego lotniska w Radomiu, port dysponuje odpowiednim sprzętem do odladzania. Jak potwierdziliśmy w dokumentacji lotniczej AIP, w Radomiu jest jedna odladzarka Elephant My firmy Vestergaard. Jednak możliwość odladzania jest dopiero od... dzisiaj.


- Port Lotniczy Radom dysponuje sprzętem do odladzania samolotów, jak również przeszkolonym personelem. Możliwość odladzania jest możliwa od dzisiejszego poranka - mówi portalowi Pasazer.com Orzeł.

Rzecznik dodaje, że lotnisko informowało przewoźników że usługa odladzania będzie dostępna od połowy października.

W dokumentacji AIP, opublikowanej w lipcu 2015 r., można wyczytać, że lotnisko dysponuje sprzętem, ale usługa odladzania nie jest świadczona. Dowodzi tego rubryka z godzinami, w których samoloty można odladzać - widnieje tam słowo „NIL”, czyli „brak”.

Jednak dziś rano pojawiła się depesza NOTAM (krótka informacja dla użytkowników lotniska), że odladzanie jest już dostępne od godz. 8:11 czasu lokalnego. Usługa jest świadczona codziennie od godziny 10:00 do 16:00 lub 17:00 w zależności od dnia.

Według nieoficjalnych informacji Pasazer.com problemem było to, że wcześniej lotnisko nie miało… płynu do odladzania, choć sama maszyna stacjonowała w porcie.

Kajetan Orzeł dodaje, że lotnisko ma nadzieję że, połączenia wkrótce wrócą do systemu rezerwacyjnego.

Czekamy na reakcję linii lotniczej - zapytaliśmy jej rzecznika o to, czy faktycznie połączenie będzie nadal oferowane biorąc pod uwagę, że Radom będzie jednak świadczył usługę odladzania.

Na razie w Radomiu dzieje się istny czeski film. Obłożenie lotów do Pragi jest słabe (choć nieco lepsze niż drugiej trasy z tego portu, do Rygi) i niewykluczone, że ewentualne odwołanie tej trasy będzie decyzją handlową. Brak odladzarki mógłby być dla linii wygodną wymówką - trudno powiedzieć, czy teraz utrzyma w mocy swoją decyzję.

Połączenie do Pragi zainaugurowano 18 września. Loty obsługiwane są przez turbośmigłowe samoloty ATR 72, zabierającym na pokład 68 pasażerów. CSA to drugi po airBaltic przewoźnik, który pojawił się na radomskim lotnisku.

fot. Port Lotniczy Radom

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ecee9 2015-11-11 15:05   
gość_ecee9 - Profil gość_ecee9
A jak statystyki Radomia za październik??? Dlaczego ich nie ma na stronie Pasażera?
gość_7ab41 2015-10-30 07:56   
gość_7ab41 - Profil gość_7ab41
W systemie CSA nadal jest Radom. Co prawda nie ma możliwości rezerwacji, ale jest. Czyżby miał wrócić?
gość_7cfcf 2015-10-23 15:30   
gość_7cfcf - Profil gość_7cfcf
Moherowy, umowa jest podpisana do końca marca, nie szukaj więc dziury w całym.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama