"Dziury spotterskie" na Lotnisku Chopina

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 października 2015 11:14
4 komentarze
Lotnisko Chopina jako trzecie w Polsce zamontowało otwory w siatce otaczającej port lotniczy. Ułatwią one spotterom robienie zdjęć. Docelowo ma pojawić się ok. 40 takich dziur.
Reklama
Na razie montaż otworów dopiero się rozpoczął. Pierwsze dziury pojawiły się w płocie przy płycie postojowej numer 12 (obok terminala cargo) i od strony ogródków działkowych na Paluchu. Lotnisko zapewnia, ze docelowo znajdą się one we wszystkich miejscach, skąd spotterzy fotografują samoloty.

Każdy otwór ma 20 cm średnicy - wystarczająco dla zdecydowanej większości obiektywów. Są zbudowane ze stali nierdzewnej i wyłożone od środka miękkim materiałem, który zabezpieczy sprzęt spotterów przed porysowaniem.

Oto nasz mały ukłon w stronę spotterów fotografujących samoloty na Lotnisku Chopina. Przez te otwory w ogrodzeniu można...

Posted by Lotnisko Chopina on Thursday, 8 October 2015

Otwory są zasłaniane klapkami, które mają zapobiec przedostawaniu się małych zwierząt na teren portu lotniczego. Władze Lotniska Chopina proszą, by spotterzy po skończonym fotografowaniu zasłaniali otwory.

Jako pierwsze w Polsce takie otwory zamontowało lotnisko w Bydgoszczy - tam znajdują się przy samym terminalu pasażerskim i umożliwiają fotografowanie samolotów zarówno na płycie postojowej, jak i podczas startu i lądowania. Na świecie podobne rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Pradze, Zurychu czy Miami, w Polsce są też w Rzeszowie oraz (spoza kręgu lotnisk pasażerskich) w Mielcu.

Na Lotnisku Chopina, od strony al. Krakowskiej, istnieje również oficjalna "górka spotterska".

Naprzeciw oczekiwań spotterów wychodzą również inne lotniska. Np. w Gdańsku i Modlinie zbudowano oficjalne górki spotterskie, a w Katowicach dwie platformy. Do tego wiele portów lotniczych organizuje wydarzenia (tzw. open days) dla spotterów.

#KOREKTA: Lotnisko Chopina jest trzecim, nie drugim lotniskiem z takim ułatwieniem dla spotterów#

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_249bc 2015-10-10 15:25   
gość_249bc - Profil gość_249bc
Mega info
gość_e1484 2015-10-10 14:57   
gość_e1484 - Profil gość_e1484
Z tego co wiem to takie dziury spotterskie albo dziura spotterska jest od dawna w Rzeszowie.
gość_2ec06 2015-10-10 13:31   
gość_2ec06 - Profil gość_2ec06
A wiadomo coś, co z górką spotterską we WRO? Zapowiadali w zeszłym roku i póki co nic nie robią...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N