×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


"Dziury spotterskie" na Lotnisku Chopina


Lotnisko Chopina jako trzecie w Polsce zamontowało otwory w siatce otaczającej port lotniczy. Ułatwią one spotterom robienie zdjęć. Docelowo ma pojawić się ok. 40 takich dziur.


Na razie montaż otworów dopiero się rozpoczął. Pierwsze dziury pojawiły się w płocie przy płycie postojowej numer 12 (obok terminala cargo) i od strony ogródków działkowych na Paluchu. Lotnisko zapewnia, ze docelowo znajdą się one we wszystkich miejscach, skąd spotterzy fotografują samoloty. 

Każdy otwór ma 20 cm średnicy - wystarczająco dla zdecydowanej większości obiektywów. Są zbudowane ze stali nierdzewnej i wyłożone od środka miękkim materiałem, który zabezpieczy sprzęt spotterów przed porysowaniem. 

Oto nasz mały ukłon w stronę spotterów fotografujących samoloty na Lotnisku Chopina. Przez te otwory w ogrodzeniu można...

Posted by Lotnisko Chopina on Thursday, 8 October 2015

Otwory są zasłaniane klapkami, które mają zapobiec przedostawaniu się małych zwierząt na teren portu lotniczego. Władze Lotniska Chopina proszą, by spotterzy po skończonym fotografowaniu zasłaniali otwory.

Jako pierwsze w Polsce takie otwory zamontowało lotnisko w Bydgoszczy - tam znajdują się przy samym terminalu pasażerskim i umożliwiają fotografowanie samolotów zarówno na płycie postojowej, jak i podczas startu i lądowania. Na świecie podobne rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Pradze, Zurychu czy Miami, w Polsce są też w Rzeszowie oraz (spoza kręgu lotnisk pasażerskich) w Mielcu.

Na Lotnisku Chopina, od strony al. Krakowskiej, istnieje również oficjalna "górka spotterska". 

Naprzeciw oczekiwań spotterów wychodzą również inne lotniska. Np. w Gdańsku i Modlinie zbudowano oficjalne górki spotterskie, a w Katowicach dwie platformy. Do tego wiele portów lotniczych organizuje wydarzenia (tzw. open days) dla spotterów. 

#KOREKTA: Lotnisko Chopina jest trzecim, nie drugim lotniskiem z takim ułatwieniem dla spotterów#


gość_fd089 - Profil
gość_fd089
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie