5 zdjęć z... muzeum Aeroscopia

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 października 2015 09:26
Lotnisko w Tuluzie to dla fanów lotnictwa wyjątkowe miejsce. To tu powstaje większość samolotów Airbusa: od małej rodziny A320 po wielkie A380. Lotnicza historia tego miejsca jest wyjątkowa, a poznać ją można w przyległym do lotniska muzeum Aeroscopia.
Reklama

Pierwszy samolot wykorzystywany do transportu części do Tuluzy, legendarny Concorde i pierwszy w historii airbus - muzeum Aeroscopia nie jest duże, ale ma niezwykle ważne eksponaty. To zupełnie inny typ obiektu niż Museum of Flight przy lotnisku Boeinga w Seattle. Aeroscopia przedstawia historię miejsca - czyli fabryki w Tuluzie - bardziej niż samego lotnictwa. Wszystkie opisywane przez nas poniżej modele powstawały w różnych zakładach w tym mieście.

Będąc w Tuluzie, żaden fan lotnictwa nie może ominąć Aeroscopii.

Aeroscopia została otwarta niecały rok temu, ale Pasazer.com odwiedził je jeszcze przed oficjalną inauguracją. Muzeum znajduje się w hangarze i poza ekspozycją lotniczą ma też sale edukacyjne, konferencyjne i wystawę modeli. Nie jest prowadzone bezpośrednio przez Airbusa, choć koncern wsparł budowę finansowo kwotą 3,5 mln euro. Operatorem Aeroscopii jest spółka Manatour, specjalizująca się w turystyce przemysłowej.
1. Aerospatiale-BAC Concorde

Najbardziej rzucającym się w oczy eksponatem w Aeroscopii jest Concorde - legendarny samolot pasażerski przekraczający prędkość dźwięku. Ten, który znajduje się w muzeum, to nawet jak na ten model wyjątkowa maszyna. W hangarze prezentowany jest bowiem Concorde o numerze seryjnym 201, czyli pierwszy wyprodukowany w historii. Był on wykorzystywany do testów od 1973 do 1985 r., a do jego rekordów należy lot z prędkością 2,22 Macha na wysokości 23 km. Nigdy nie przewoził pasażerów.

2. Aero Spacelines Super Guppy


Wyróżniający się swoim wyglądem (wielu mówi, że po prostu skrajnie brzydki) samolot był używany do przewożenia dużych fragmentów kadłubów z fabryk Airbusa w całej Europie do centralnej hali montażu w Tuluzie. Producent korzystał z czterech takich samolotów. Ich cechą charakterystyczną, poza garbatą sylwetką, jest odchylający się na zawiasach dziób. By umożliwić jego obrót, przednia goleń jest skrętna o 180 stopni. Co ciekawe, Super Guppy powstał na bazie modelu boeing 377. Następcą Super Guppy'ego jest równie znana (i równie brzydka) Beluga.

3. Airbus A300B


Gdy w 1970 r. powstał koncern Airbus, jego pierwszym celem miało być zbudowanie odrzutowca dalekiego zasięgu o ok. 300 miejscach. Tak powstał model A300 - inauguracyjny samolot europejskiego producenta. Był to pierwszy na świecie tak duży samolot z tylko dwoma silnikami (wcześniej popularne były trzy lub cztery). Po raz pierwszy zastosowane zostały także materiały kompozytowe i układ ośmiu foteli w rzędzie (2-4-2). A300B i jego modyfikacja A310 to jedyne airbusy, w których piloci korzystali z tradycyjnych wolantów.

4. Sud Aviation SE210 Caravelle 12


Pierwszy w historii odrzutowiec pasażerski średniego zasięgu stoi na płycie postojowej przy głównym hangarze lotniska. Caravelle był pierwszym modelem z silnikami zamontowanymi z tyłu kadłuba. Jego pierwszy lot miał miejsce w 1955 r. - w kolejnych latach samolot ten zrewolucjonizował europejski transport lotniczy. Był on regularnie wykorzystywany do późnych lat 70. Wariant 12, największy z całej rodziny (do 140 pasażerów) był stosunkowo mało popularny.

5. Aerospatiale SN 601 Corvette


W Aeroscopii nie brakuje też mniejszych przedstawicieli tuluskiego przemysłu lotniczego. Jednym z nich jest schowany pod kadłubem Concorde'a (co tylko pokazuje, jak wysokie są golenie podwozia tego samolotu) model Corvette. Ten odrzutowiec biznesowy z lat 70. był jedyną próbą wejścia w ten segment przez Aerospatiale. Próbą nieudaną - zbudowano tylko 40 Corvette. Co ciekawe, model ten odegrał dużą rolę w historii Airbusa, bo francuski producent przez kilkanaście lat wykorzystywał flotę pięciu samolotów tego typu do transportu małych części i pracowników między fabrykami.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama