×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Small Planet: Dobre wyniki całej grupy


W pierwszym półroczu 2015 r. przychody linii czarterowej wyniosły 64,3 mln euro (272,6 mln zł), co oznacza poprawę wyniku finansowego o 25,3 proc. W tym samym czasie zyski Small Planet Group podwoiły się – z 2 do 4 mln euro (16,9 mln zł).Firma postanowiła także zainwestować dodatkowy zysk w taki sposób, aby zapewnić pasażerom większy komfort na pokładach swoich samolotów. Przewoźnik na początku przyszłego roku wyda 6 milionów euro (25,4 mln zł) na modernizację floty, co będzie największą inwestycją tego typu w jego historii. Pisaliśmy o tym w artykule "Small Planet: AirFi, oświetlenie LED i nowe fotele".

Polska jest wiodącym rynkiem w całej grupie Small Planet i stanowi trzon w obrocie firmy. W sezonie zimowym udział ten wynosił ponad 51 proc., natomiast latem aż 67 proc.

//www.pasazer.com/img/images/normal/image004.png
Jednak porównując cały rok do roku udziały nieco się różnią. W 2014 r. udział Polski wyniósł 53 proc., natomiast w 2015 r. wzrósł o 11 proc. do 64 proc.

//www.pasazer.com/img/images/normal/image003.png
- Rok 2015 jest rokiem intensywnego rozwoju naszej firmy. W samym tylko pierwszym półroczu br. uzupełniliśmy naszą flotę o 7 samolotów, zwiększyliśmy liczbę lotów o 30 proc., a do naszego doświadczonego zespołu dołączyło 300 nowych osób. Zawsze rozważnie podchodzimy do całego biznesu i mimo, że czasem można rosnąć szybciej, to jednak preferujemy przemyślane działanie – komentuje Jarosław Jeschke, prezes Small Planet Airlines Sp. z o.o.

Prezes Jeschke pytany był przez dziennikarzy o to czy we flocie pojawią się samoloty szerokokadłubowe.

- Nie wykluczam, że może kiedyś tak. Jednak obecnie po sezonie zimowym nie mielibyśmy gdzie latać tym samolotem, ponieważ rejsy czarterowe po Europie szerokokadłubową maszyną kosztowo nie są atrakcyjne - dodał. 

//www.pasazer.com/img/images/normal/jeschke,prezes,smallplanet,konfa.jpg
- Godnym uwagi jest również fakt, że nasi pracownicy potrafili sprostać wyzwaniom wynikającym z tak szybkiego wzrostu i zapewnili firmie zyski. Nasza marża wzrosła w pierwszej połowie roku z 3,9 do 6,2 proc. – dodaje Jeschke.

Dobre wyniki finansowe przełożą się na rozwój firmy na rynku polskim. W 2016 r. Small Planet Airlinesbędzie posiadać w Polsce cztery bazy operacyjne – w Warszawie i Katowicach oraz Wrocławiu (zimą) i Gdańsku (latem). W sezonie zimowym 2015/16 w Polsce będą bazować 3 samoloty, a w sezonie letnim 2016 aż 10.

//www.pasazer.com/img/images/normal/image002.png
W tym roku grupa Small Planet planuje przewieźć ponad 2 mln pasażerów co jest wzrostem o 65 proc. względem ubiegłego roku. Według wyliczeń połowa z nich będą to pasażerowie polskiej społki Small Planet. Obroty firmy wzrosną o 35 proc. do 176 mln euro (747,7 mln zł), a planowany EBIT na poziomie 14 mln euro (59,4 mln zł) oznacza wzrost o 71 proc.

W 2016 roku flota grupy powiększy się o kolejne airbusy A320. Łącznie będzie ich 20 sztuk. W każdej ze spółek, polskiej i litewskiej, znajdować się będzie po 10 samolotów.

Grafiki Small Planet Airlines
Fot. Piotr Bożykgość_63a18 - Profil
gość_63a18
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie