Aéroports de Paris zaprojektują lotniska w Azji

1 października 2015 08:13
Aéroports de Paris Ingénierie (ADPI), spółka zależna Aéroports de Paris, zwyciężyła w czterech konkursach na projekty oraz stworzenie planów zarządzania lotniskami w Azji. To kolejny sukces na tym rynku, po ubiegłorocznej wygranej na projekt nowego portu lotniczego dla Pekinu.
Reklama
Jeden z najważniejszych konkursów rozstrzygniętych na korzyść francuskiej firmy dotyczył projektu i planu eksploatacji nowego lotniska obsługującego aglomerację Chengdu (prowincja Syczuan). Obecnie działający port - w Shuanglin - jest piątym pod względem wielkości ruchu pasażerskiego w Chinach. Początkowo, planuje się, że nowo wybudowany obiekt obsługiwał będzie ok. 40 mln pasażerów rocznie. Następnie, jego przepustowość zostanie powiększona do 90 mln.

Pierwsza część nowego lotniska dla Chengdu powstanie do 2019 r. Aéroports de Paris Ingénierie będzie współpracowało z chińską firmą CSWADI, co pozwoli na optymalizację projektu architektonicznego.

Ważnym sukcesem jest także zdobycie kontraktu na realizację dwóch zadań dla Hong Kong International Airport (HKIA). Po pierwsze chodzi o rozbudowę Terminala 1, który włącznie z przeprojektowaniem obecnej infrastruktury zwiększy przepustowość do 10 mln pasażerów rocznie. Powiększeniu miałaby ulec strefa odpraw biletowo-bagażowych.


Prócz tego ADPI, ma stworzyć projekt przedłużenie pirsu przylotowego istniejącego terminala. Pozwoli to na stworzenie dodatkowych 24 miejsc do parkowania samolotów szerokokadłubowych.

Kontrakt na dwa powyższe zlecenia w Hongkongu podjęty będzie wspólnie z lokalnym oddziałem światowej firmy inżynieryjnej Meinhard. Wykonawca zobowiązał się także do takiego prowadzenia modernizacji, które nie zakłóci codziennej pracy lotniska.

Aéroports de Paris Ingénierie stworzy także studium wykonalności rozbudowy portu lotniczego Szanghaj-Pudong. Zgodnie z założeniami francuska firma w porozumieniu z lokalnymi specjalistami przeprowadzi symulacje proponowanych przez Chiński Urząd Lotnictwa Cywilnego wariantów inwestycyjnych. Zleceniodawca będzie mógł dzięki temu wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, które zapewni lotnisku utrzymanie obecnych wzrostów.


Europejczycy wygrali także konkursy w Korei Południowej. Oba dotyczyły regionalnych portów lotniczych. W Jeju ADPI zobowiązało się do zbadania parametrów krytycznych, w szczególności określenia wydajności istniejących narzędzi lotniczych. Dzięki temu możliwe stanie się wskazanie perspektyw rozwoju trzeciego co do wielkości portu lotniczego kraju (23 mln pasażerów odprawionych w ub. r.).

Dodatkowo, wraz z Koreańskim Insytutem Transportowym powstanie studium wykonalności dla nowego lotniska w Youngnam w południowo-wschodniej części Korei Południowej.

Fot. leniners, Lip Jin Lee (flickr.com, CC)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy