×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Newag wyprodukuje wagony metra dla Sofii


Konsorcjum Simetro, w skład którego wchodzi polski Newag oraz dwie spółki z koncernu Siemens, wygrało przetarg na dostawę nowych składów  i systemu kontroli ruchu dla metra w Sofii. Do stolicy Bułgarii trafią pociągi Inspiro, znane z warszawskiego metra.


Zamówienie obejmuje 20 pociągów trójczłonowych, czyli dwukrotnie krótszych od tych, które jeżdżą w Warszawie (mają sześć członów). W umowie zapisana jest także możliwość zakupu dodatkowych 10 składów. 

Całkowita wartość kontraktu (razem z opcjami) to 418,3 mln lew bułgarskich, czyli ok. 905,4 mln zł. Newag zaprojektuje i zmontuje zamówione składy - wartość kontraktu przypadająca na polską spółkę to 236,6 mln zł, w tym 158,3 mln za już zamówione składy, a reszta za ewentualne opcje. 

Newag z Siemensem mają trzy lata na dostawę pociągów. Ich serwisem i samym dostarczeniem do Sofii również zajmie się polska firma. 

Stolica Bułgarii jest dopiero trzecim miastem, w którym będą jeździć Inspiro. Składy tego typu są produkowane przez Siemensa od 2012 r. Warszawa była pierwszym klientem - obecnie w stolicy jeździ 35 takich składów. Miasto spiera się jednak z producentem w sprawie nadmiernego zużycia kół w pociągach - nie wiadomo na razie, czy to błąd konstrukcyjny składów, czy problem związany z szynami warszawskiego metra. 

W 2016 r. czterowagonowe składy trafią do Kuala Lumpur. Stolica Malezji zamówiła 58 takich pociągów. Siemens walczy także o kontrakty w Londynie, Rijadzie i Moskwie. 

fot. okładka Wikimedia Commonsgość_4441d - Profil
gość_4441d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie