Newag wyprodukuje wagony metra dla Sofii

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
30 września 2015 13:13
4 komentarze
Konsorcjum Simetro, w skład którego wchodzi polski Newag oraz dwie spółki z koncernu Siemens, wygrało przetarg na dostawę nowych składów  i systemu kontroli ruchu dla metra w Sofii. Do stolicy Bułgarii trafią pociągi Inspiro, znane z warszawskiego metra.
Reklama

Zamówienie obejmuje 20 pociągów trójczłonowych, czyli dwukrotnie krótszych od tych, które jeżdżą w Warszawie (mają sześć członów). W umowie zapisana jest także możliwość zakupu dodatkowych 10 składów.

Całkowita wartość kontraktu (razem z opcjami) to 418,3 mln lew bułgarskich, czyli ok. 905,4 mln zł. Newag zaprojektuje i zmontuje zamówione składy - wartość kontraktu przypadająca na polską spółkę to 236,6 mln zł, w tym 158,3 mln za już zamówione składy, a reszta za ewentualne opcje.

Newag z Siemensem mają trzy lata na dostawę pociągów. Ich serwisem i samym dostarczeniem do Sofii również zajmie się polska firma.

Stolica Bułgarii jest dopiero trzecim miastem, w którym będą jeździć Inspiro. Składy tego typu są produkowane przez Siemensa od 2012 r. Warszawa była pierwszym klientem - obecnie w stolicy jeździ 35 takich składów. Miasto spiera się jednak z producentem w sprawie nadmiernego zużycia kół w pociągach - nie wiadomo na razie, czy to błąd konstrukcyjny składów, czy problem związany z szynami warszawskiego metra.

W 2016 r. czterowagonowe składy trafią do Kuala Lumpur. Stolica Malezji zamówiła 58 takich pociągów. Siemens walczy także o kontrakty w Londynie, Rijadzie i Moskwie.

fot. okładka Wikimedia Commons

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_8e9f0 2015-10-01 01:01   
gość_8e9f0 - Profil gość_8e9f0
Ale o co Wam chodzi? Przecież to jest informacja na podroze.pasazer.com czyli w dziale o którym piszą o wszystkich rodzajach transportu, a nie tylko o lotnictwie... Zresztą od początku takie było założenie tego działu, ale przecież zapomniałem haters gonna hate ;)
Makswarych 2015-09-30 23:39   
Makswarych - Profil Makswarych
Już niedługo w pasazer.com "Anja Rubik zmieniła fryzurę?"
Affinitor 2015-09-30 19:31   
Affinitor - Profil Affinitor
Tak to jest jak sie nie ma tematu, a trzeba wierszowke wyrobić.... Czekamy na kolejne ekscytujące informacje o kombajnach górniczych, snopowiazalkach i nowych liniach do produkcji kosmetyków. Profesjonalnie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama