Chiny będą miały centrum dostaw i wyposażenia B737

25 września 2015 14:49
Boeing podpisał umowę z władzami Chin dotyczącą lokalizacji zakładu wyposażania wnętrz i dostaw samolotów B737 w tym kraju. Na razie nie podano dokładnie gdzie ma on powstać. Jednak na pewno znajdować się będzie w sąsiedztwie firmy COMAC.
Reklama
Umowa została podpisana w środę (23.9) podczas wizyty sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin Xi Jinpinga w Everett w obecności Ray'a Cornera, prezesa Boeing Commercial Airplanes. Ma ona związek także z podpisanym zobowiązaniem do zamówienia 330 maszyn Boeinga przez China Aviation Supplies Holding: 280 B737 oraz 50 maszyn szerokokadłubowych wartych łącznie około 38 mld dolarów amerykańskich.

//www.pasazer.com/img/images/normal/boeing,737,completion,center%20(2).jpg
Jako, że w biznesie ostatnio nie ma nic za darmo Boeing otworzy swoje pierwsze zagraniczne centrum dostaw i wyposażenia w Chinach, poszerzy współpracę z dostawcą i potencjalnym rywalem firmą AVIC (China Aviation Industry Corporation) oraz podejmie inicjatywę rozwoju biopaliw z chińskich odpadów rolniczych.

Nowy zakład w Chinach będzie zarządzany wspólnie przez Boeinga i Commercial Aircraft Corp. of China (COMAC), producenta wąskokadłubowych C919 i regionalnych ARJ21. Samoloty B737 będą dostarczane do Chin tylko w celu malowania, instalacji wyposażenia kabiny oraz dostawy do danego klienta. Zakład będzie przygotowywał dostawy B737 głównie na lokalny rynek.

//www.pasazer.com/img/images/normal/boeing,737,completion,center%20(3).jpg
Dwa największe związki Boeinga IAM oraz SPEEA natychmiast zaprotestowały i stwierdziły, że Boeing użył pracowników jako "kartę przetargową" w rozmowach handlowych z klientami. Ale kierownictwo Boeinga twierdzi, że nowy chiński zakład pozwoli na wzrost tempa produkcji B737 do 52 maszyn miesięczne w 2018 r., tworząc więcej miejsc pracy na trzech liniach montażowych w Renton.

- B737 będzie podstawą chińskich flot przez wiele wiele lat, dlatego czekamy na dostarczenie tych zamówionych 737 do chińskich klientów oraz budowę centrum dostaw tych maszyn w Chinach - powiedział Ray Conner, prezes Boeing Commercial Airplanes.

W tym samym czasie, Boeing zadeklarował też rozszerzenie współpracy z firmą AVIC. Chińscy dostawcy już teraz posiadają znaczące pozycje w łańcuchu dostaw Boeinga. W Chinach produkuje się stateczniki poziome, pionowe oraz panele skrzydeł B737, stery kierunku dla B787 oraz powierzchnie sterowne dla B747-8.

//www.pasazer.com/img/images/normal/boeing,737,completion,center%20(1).jpg
Warto dodać, że rywal Boeinga, firma Airbus, posiada w Chinach linię montażu końcowego A320 w Tianjin, która jest spółką joint venture producenta z Tuluzy oraz chińskiego konsorcjum obejmującego Wolną Strefę Handlu Tianjin i firmę AVIC, China Aviation Industry Corporation. Od pierwszej dostawy pierwszego zmontowanego w Chinach Airbusa A320 liniom Sichuan Airlines w 2009 r. 12 linii lotniczych w Chinach odebrało już w sumie 250 maszyn producenta zmontowanych w tym kraju. Niebawem ma powstać tam także zakład wyposażania wnętrz i dostaw samolotów A330.

Fot. Boeing Media, Seattle Times

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy