Prace w BER wstrzymane

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
25 września 2015 12:55
5 komentarzy
Urzędnicy nakazali natychmiastowe wstrzymanie prac w części hali głównej terminala nowego berlińskiego lotniska. Powodem są zbyt ciężkie wywietrzniki, które mogą doprowadzić do zawalenia. Spółka twierdzi, że nie doprowadzi to do kolejnych opóźnień.
Reklama
System przeciwpożarowy jest jednym z powodów opóźnienia w uruchomieniu lotniska w Berlinie. Miało ono ruszyć już w 2012 r., ale z powodu licznych usterek w konstrukcji terminala - w tym właśnie związanych z urządzeniami do ochrony przed pożarem - konieczne jest daleko idące przebudowanie portu lotniczego. W tej chwili planowana data otwarcia to połowa 2017 r.

W wyniku kontroli urzędnicy lokalnego nadzoru budowlanego dla dzielnicy Dahme-Spreewald nakazali wstrzymanie prac prowadzonych bezpośrednio pod sufitem hali głównej terminala. Uznali, że 20 paneli sklepienia, w których zamontowano wentylatory, może stwarzać zagrożenie. Wynika to z tego, że wywietrzniki są cięższe niż zakładano: ważą 2,3 tony zamiast projektowanych 2 ton.

Spółka FBB, która zarządza lotniskami w Berlinie, przyznała, że problem istnieje. Podkreśliła jednak, że zwiększone obciążenie nie przekracza limitów. W przypadku trzech spośród 20 paneli FBB planuje przeprowadzenie dodatkowych testów obciążeniowych; pozostałe panele nie wymagają - według spółki - żadnych zmian.

Rainer Bretschneider, koordynator ds. lotnisk w landzie Brandenburgia, po zapoznaniu się z dokumentacją i posiedzeniu rady monitorującej inwestycję ocenił, że wstrzymanie prac nie zagrozi planowanej dacie uruchomienia lotniska w 2017 r.

Koszty budowy lotniska wzrosły już z planowanych 2,8 mld euro do 5,4 mld.


Tagi
berlin ber

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9ef86 2015-09-29 14:28   
gość_9ef86 - Profil gość_9ef86
@lmajchrowski o dziwo była taka propozycja, żeby zrównać je do gołej ziemi i od nowa stawiać już poprawne konstrukcje
usuniety 2015-09-26 00:06   
usuniety - Profil usuniety
Znajomi Niemcy zgodnie mówią że najlepiej by było, jakby tego lotniska nigdy nie otworzono. Tegel ma po prostu świetną lokalizację.

W chwili obecnej kołowanie samolotów na SXF to horror, gdyż używają one pasa nowego lotniska. Dojazd pod terminal SXF trwa bardzo długo
Makswarych 2015-09-25 18:39   
Makswarych - Profil Makswarych
No i pięknie... Już widzę 2017... Prędzej doczekamy się Turcji w Unii niż lotów do BER ;)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama