Airbus DS ochroni przed dronami

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
22 września 2015 13:04
2 komentarze
Firma Airbus Defence and Space opracowała system antydronowy wykrywający z dużej odległości bezprawne wtargnięcia bezzałogowych statków powietrznych (UAV) na krytyczne obszary. Wyposażony jest on także w środki przeciwdziałania elektronicznego, pozwalające zminimalizować ryzyko szkód ubocznych.
Reklama

Najnowszy system Airbus DS oferuje bardzo wysoką skuteczność dzięki syntezie danych z czujników pochodzących z różnych źródeł, przy równoczesnym zastosowaniu najnowocześniejszych technologii syntezy danych, analizy sygnału oraz zakłócania. Korzysta on także z radarów operacyjnych, kamer podczerwieni oraz radionamierników produktów Airbus Defence and Space w celu zidentyfikowania drona oraz oceny poziomu zagrożenia jakie stwarza. Jest w stanie zrobić to z odległości od 5 do 10 kilometrów. Opierając się na rozbudowanej bibliotece zagrożeń oraz analizie sygnałów sterowniczych w czasie rzeczywistym, urządzenie zakłócające przerywa wówczas połączenie między dronem a jego pilotem i/lub systemem nawigacji.

//www.pasazer.com/img/images/normal/airbus,defence,space,drony,media.jpg
Co więcej, radionamiernik śledzi pozycję pilota, którego można następnie aresztować. Dzięki technologii inteligentnego zakłócania responsywnego, opracowanej przez Airbus Defence and Space, sygnały zakłócające blokują wyłącznie określone częstotliwości używane do sterowania dronem, podczas gdy inne częstotliwości w obszarze zakłócania pozostają zdatne do użytku. Jako że technologia zakłócania zawiera wszechstronne funkcje odbiorcze i nadawcze, zastosować można także bardziej wyrafinowane środki, takie jak klasyfikacja zdalnego sterowania oraz spoofing (nadawanie fałszywego sygnału) danych GPS. Pozwala to na skuteczne i precyzyjne zakłócanie oraz kontrolowane przejęcie danego drona.

System antydronowy został poddany wielu testom na terenach należących do Airbus Defence and Space oraz podczas prezentacji dla klientów, które odbywały się w Niemczech oraz we Francji. W zależności od pożądanej konfiguracji, działający system może zostać udostępniony już od połowy 2016 roku.

Warto dodać, że Urząd Lotnictwa Cywilnego w trosce o bezpieczeństwo lotnictwa cywilnego przygotował spot telewizyjny oraz stronę internetową latajzglowa.pl, które mają na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze zasady bezpiecznego latania bezzałogowymi statkami powietrznymi, potocznie nazywanymi dronami.

Nowa kampania informacyjna ULC ruszyła po incydencie do którego doszło 20 lipca tego roku. Załoga embraera E195 Lufthansy wykonującego rejs z Monachium do Warszawy zauważyła drona zaledwie 100 metrów od swojej maszyny. Zdarzenie miało miejsce w rejonie Piaseczna na kilka minut przed lądowaniem na Lotnisku Chopina.

Grafika Airbus DS

Ostatnie komentarze

gość_fb651 2015-09-22 14:46   
gość_fb651 - Profil gość_fb651
Na Okeciu powinno sie zainstalowac ten system juz w 2016. Namierzyc pierwszych dronowcow i dac im po uszach jak sie masz. Potem dopiero nadac spoty o nich w telewizji. Ktos pomylil tutaj kolejnosc.
gość_98be0 2015-09-22 14:19   
gość_98be0 - Profil gość_98be0
Brawo! Wreszcie ktoś się za to zabrał!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama