Kraków coraz bliżej decyzji o nowym pasie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
21 września 2015 11:02
38 komentarzy
Są trzy propozycje budowy nowego pasa lub remontu istniejącego w Krakowie - donosi portal LoveKraków.pl. Według tego źródła najbardziej prawdopodobna jest koncepcja budowy nowej drogi startowej nieprzecinającej istniejącej.
Reklama

Rzeczniczka prasowa lotniska w Krakowie na razie ucina wszystkie komentarze.

- Jest kilka wariantów nowej drogi startowej. O wyborze ostatecznego zdecydują organy właścicielskie spółki. Informacje są objęte tajemnicą spółki. Po decyzji organów właścicielskich przedstawimy szczegółowe dane. Do tego czasu wszelkie publikacje są spekulacjami - wyjaśnia w mailu przysłanym do Pasazer.com Urszula Podraza.

Według LoveKraków.pl rozważane są jeszcze trzy warianty. Najbardziej prawdopodobna jest budowa nowej drogi startowej. Miałaby ona być niemal równoległa do istniejącej, z nieznacznym odchyleniem (nieco bardziej w osi północ-południe). Nowa droga nie będzie jednak przecinać starej, przez co podczas budowy będzie mniej ograniczeń operacyjnych.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krk,pas,startowy,pbozyk.jpg
Podraza przyznaje, że remont istniejącej drogi startowej wymagałby zamknięcia lotniska prawdopodobnie nawet na kilka miesięcy.

Droga startowa krakowskiego lotniska jest już mocno wyeksploatowana i wymaga albo gruntownej przebudowy (a nie tylko modernizacji), albo zakończenia wykorzystywania do startów i lądowań.

Spółka zarządzająca lotniskiem w Krakowie należy do PPL (76,19 proc. udziałów), samorządu województwa małopolskiego (22,73 proc.), miasta Krakowa (1,04 proc.) i gminy Zabierzów (0,04 proc.).

Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kelo 2015-09-23 08:26   
Kelo - Profil Kelo
gość_ccce4: Pamiętam dobrze te problemy z pasem w Pyrzowicach, jak na pół dnia lotnisko zamknięte było tam przez wyrwę w DS. Jednak nie wiem czy tam już nie bagatelizowano tych nocnych poprawek pod koniec wiedząc, że lada chwila otwarcie ( i jakoś to będzie jakoś wytrzyma?) oczywiście to tylko gdybanie, zgodzę się jak najbardziej, że nieuniknione jak piszesz mogą być takie incydenty w Balicach w najbliższej przyszłości. gość_fbab1: oj tam oj tam nie wiadomo jaka ostateczna na 100% ;d Czerwona chyba była by problematyczna, bo nie wiem czy wystarczająca odległość od górki na wschodzie (problem a'a obecna DS) i już perfidnie na sam kościół-Morawica na zachodzie to pewnie by ograniczone użytkowanie miała i nici z jej długości. gość_d104a: Rozum podpowiada fioletową wersję tylko całość terenu do wykupu i nie wiem jak ukształtowanie tam pewnie jakieś nierówności terenu pokroju prosto -> prosto -> -10m -> prosto itp
gość_37fb3 2015-09-23 01:03   
gość_37fb3 - Profil gość_37fb3
gość_1e858, mogą startować 757 ale nie z pełnym obciążeniem, bez takiej ilości paliwa i bez cargo. Latanie z UK na Kanary a z PL do USA do dwie różne rzeczy.
gość_fbab1 2015-09-23 00:22   
gość_fbab1 - Profil gość_fbab1
Kelo; ciekawe koncepcje tylko akurat tej prawidłowej tu nie uwzględniłeś:) a mianowicie mniej więcej kolor pomarańczowy tylko próg pasa tam gdzie początek czarnej linii :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama